W roku 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina wydawnictwo Ossolineum wydało Wybór listów, spośród tych, jakie kompozytor pisał przez całe swoje życie. Jest to wydanie oparte na publikacji Ossolineum z 1949 roku w serii I Biblioteki Narodowej nr 131.
Listy Chopina publikowano wielokrotnie - obecny wybór jest dziełem Zdzisława Jachimeckiego, który zaznacza, iż wybrane przez niego listy mają na celu zaznajomienie czytelnika z osobowością genialnego kompozytora, z jego psychiką, z linią rozwoju jego umysłowości, zainteresowań artystycznych, jego stylu pisarskiego, jego uczuciowości, poglądów na życie i sprawy społeczne.
Jak podaje wydawca - mała tylko liczba listów mogła zostać przytoczona w całości. Chcąc przede wszystkim pokazać poruszane przez Chopina sprawy jego sztuki, pominięto te ustępy z listów, w których artysta poruszał sprawy codziennej natury i podrzędnego znaczenia. Niemniej - zdaniem autora wyboru - zdaje się, że wszystko to, co może być pomocne w stworzeniu obrazu Chopina jako człowieka i artysty, jako Polaka i obywatela społeczności ludzkiej, syna i brata, kolegi i przyjaciela, zostało w tym wyborze uwzględnione.
Jest tu korespondencja z osobami najważniejszymi w życiu kompozytora: z rodziną i znajomymi, m.in. z Tytusem Wojciechowskim, Julianem Fontaną, Józefem Elsnerem, George Sand i jej córką Solange Clésinger, a także z Delfiną Potocką, słynną ówczesną pięknością, muzą Chopina i jego wieloletnią przyjaciółką.
Zbiór stanowi kopalnię wiadomości o życiu i twórczości kompozytora. Według językoznawcy, prof. K. Nitscha, „listy Chopina są nadzwyczaj naturalne, bez cienia pozy, patosu, [...] pisał je zawsze człowiek realny, wesoły, nie lubiący udawać, daleki od silenia się na literackość. Styl ich jest jasny, szyk wyrazów doskonały, galicyzmów w nich jest niewiele, a rusycyzmu nie ma ani jednego. Jego polski, rubaszny częstokroć, humor nie stronił od wyzwisk i dosadnych wyrażeń".
Fryderyk Chopin. Wybór listów., Wydawnictwo Ossolineum, Wydanie I w tej edycji, Wrocław 2010, s.314
oem software