banner

 

Pianisci,okladka.jpgJuliusz Multarzyński jest autorem albumu Pianiści. Studium rubato., wydanego przez Fundację pomocy Artystom Polskim Czardasz. W albumie zamieszczono 167 zdjęć tyluż pianistów z całego świata, którzy gościli w Polsce na przestrzeni 21 lat (najstarsze zdjęcie - Michela Prezmana z 1989 r., ostatnie - z 2010 r. - Oleny Alyvayevej). Wszystkie zdjęcia pokazują ich podczas koncertu i w repertuarze chopinowskim. A że Rok Chopinowski właśnie mamy - album ukazał się jak najbardziej w porę, zwłaszcza, że są w nim zdjęcia i tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - zwyciężczyni Yulianny Avdeevej (z 2008 r., kiedy występowała w Warszawie) oraz Ingolfa Wundera ( z 2007, podczas występów w Antoninie).

Juliusz Multarzyński, znany fotografik baletu, opery i dyrygentów (także twórca portalu http://www.maestro.net.pl/) - od wielu lat nie opuszcza żadnego z wydarzeń związanego z pianistyką - zwłaszcza chopinowską. Uczestniczył co roku w Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, festiwalu „Chopin w barwach jesieni" w Antoninie, fotografował pianistów koncertujących na festiwalu „Chopin i jego Europa", czy w innych miejscach Polski. Efektem tej wieloletniej, konsekwentnej pracy (nie mówiąc już o zamiłowaniu do sztuki) jest pięknie i starannie wydany album o przejrzystej idei - wychodzącej od pokazania miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem (dom, miejsce chrztu, miejsca pochówku), aby skoncentrować się na obrazie wyrażania i odczuwania muzyki Chopina przez pianistów.

Nie bez powodu podtytuł albumu to Studium rubato - autor celnie podpatruje charakterystyczne momenty gry artysty, jego skupienie, emocje. Migawka jego aparatu chwyta celnie „ten moment", chwilę, która wyrażona na czarno-białej fotografii mówi wszystko i o artyście, i o utworze, ale i o klimacie sali koncertowej. To zdjęcia bardzo intymne dla artystów. A dla widzów - wyzwalające wzruszenia. Rubato - to chwiejność tempa, wynikająca z wydłużania i skracania dźwięków podczas wykonywania utworu - ten efekt doskonale widać nie tylko w muzyce - także na fotografiach Juliusza Multarzyńskiego. Jest w nich taka ekspresja, z której można wywnioskować o nastroju muzyki, ale i coś, co skłania do refleksji oglądającego te zdjęcia - może i przypomnienie sobie muzyki Chopina?

Album - poza jego wartością artystyczną i dokumentalną - ma jeszcze jedną ważną cechę: przedmowa znanego polskiego muzykologa, Bohdana Pocieja, traktująca o pianistach, przetłumaczona jest na pięć języków (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski i japoński), co czyni z niego znakomity prezent dla melomanów z całego świata. Jako bonus od Wydawcy do albumu dołączona jest płyta DVD „Nie wszystek umrę".(al)

Juliusz Multarzyński, Pianiści. Studium rubato., Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz, Kraków, 2010, s. 206

oem software