Juliusz Multarzyński jest autorem albumu Pianiści. Studium rubato., wydanego przez Fundację pomocy Artystom Polskim Czardasz. W albumie zamieszczono 167 zdjęć tyluż pianistów z całego świata, którzy gościli w Polsce na przestrzeni 21 lat (najstarsze zdjęcie - Michela Prezmana z 1989 r., ostatnie - z 2010 r. - Oleny Alyvayevej). Wszystkie zdjęcia pokazują ich podczas koncertu i w repertuarze chopinowskim. A że Rok Chopinowski właśnie mamy - album ukazał się jak najbardziej w porę, zwłaszcza, że są w nim zdjęcia i tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - zwyciężczyni Yulianny Avdeevej (z 2008 r., kiedy występowała w Warszawie) oraz Ingolfa Wundera ( z 2007, podczas występów w Antoninie).
Juliusz Multarzyński, znany fotografik baletu, opery i dyrygentów (także twórca portalu http://www.maestro.net.pl/) - od wielu lat nie opuszcza żadnego z wydarzeń związanego z pianistyką - zwłaszcza chopinowską. Uczestniczył co roku w Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, festiwalu „Chopin w barwach jesieni" w Antoninie, fotografował pianistów koncertujących na festiwalu „Chopin i jego Europa", czy w innych miejscach Polski. Efektem tej wieloletniej, konsekwentnej pracy (nie mówiąc już o zamiłowaniu do sztuki) jest pięknie i starannie wydany album o przejrzystej idei - wychodzącej od pokazania miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem (dom, miejsce chrztu, miejsca pochówku), aby skoncentrować się na obrazie wyrażania i odczuwania muzyki Chopina przez pianistów.
Nie bez powodu podtytuł albumu to Studium rubato - autor celnie podpatruje charakterystyczne momenty gry artysty, jego skupienie, emocje. Migawka jego aparatu chwyta celnie „ten moment", chwilę, która wyrażona na czarno-białej fotografii mówi wszystko i o artyście, i o utworze, ale i o klimacie sali koncertowej. To zdjęcia bardzo intymne dla artystów. A dla widzów - wyzwalające wzruszenia. Rubato - to chwiejność tempa, wynikająca z wydłużania i skracania dźwięków podczas wykonywania utworu - ten efekt doskonale widać nie tylko w muzyce - także na fotografiach Juliusza Multarzyńskiego. Jest w nich taka ekspresja, z której można wywnioskować o nastroju muzyki, ale i coś, co skłania do refleksji oglądającego te zdjęcia - może i przypomnienie sobie muzyki Chopina?
Album - poza jego wartością artystyczną i dokumentalną - ma jeszcze jedną ważną cechę: przedmowa znanego polskiego muzykologa, Bohdana Pocieja, traktująca o pianistach, przetłumaczona jest na pięć języków (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski i japoński), co czyni z niego znakomity prezent dla melomanów z całego świata. Jako bonus od Wydawcy do albumu dołączona jest płyta DVD „Nie wszystek umrę".(al)
Juliusz Multarzyński, Pianiści. Studium rubato., Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz, Kraków, 2010, s. 206