banner

 

Wydawnictwo TRIO (wspólnie z Collegium Civitas) wydało znakomitą książkę Wojciecha Krzysztofa Szalkiewicza i Wiesława Gałązki - Żądza rządzenia. O władzy, polityce i politykach.

zadza_rzadzenia_max.jpgAutorzy są praktykami i teoretykami zajmującymi się polskim życiem politycznym, marketingiem politycznym, kampaniami wyborczymi - mają więc wiele do ujawnienia z tzw. kuchni rządzenia, a liczba przykładów, jakimi posługują się w książce do przeprowadzenia wykładu jest imponująca - i choć nie dorównuje WikiLeaks, to są one równie ciekawe - nawet, jeśli część z nich znamy.

Żądza władzy jest gwałtowniejsza od innych namiętności" - pisał przed wiekami rzymski historyk Tacyt. Dlatego też i on, i wielu przed i po nim, starało się poznać i zrozumieć motywy, które kierują tymi, którzy o władzę zabiegają. Poznać sposoby i metody jej zdobywania. Jak również samą istotę władzy i jej wpływu na ludzi.

Jaka jest władza? - zastanawiaja się autorzy książki - dlaczego tak fascynuje i cieszy się tak złą opinią? Odpowiedzi na te pytania udzielają poprzez przytoczenie przykładów z historii i najnowszych dziejów Polski i świata, ale i z własnej dzialalności publicznej. Poglądy na władzę ilustrują licznymi wypowiedziami sławnych osób, ale i opinią przeciętnego Kowalskiego, dla którego władza i polityka to "bezdenne bagno". Zdradzają czytelnikom znane im tajemnice władzy, poprzez nazwanie spraw i uczynków oraz pokazanie mechanizmów, które za nimi stoją.(Jakże bogate przykłady z polskiej polityki ostatnich 20 lat!). Pokazują, jak pożądani przez polityków wyborcy zmieniają się w uciążliwy dla władzy elektorat, jak tworzy się związek „ryja z korytem" i jakimi sposobami utrzymywana jest relacja „d... - stołek". A robią to z publicystyczną swadą i subtelnym uśmiechem.

Mankamentem ksiązki jest jej redakcja - zupełnie niezrozumiałe, manieryczne używanie wielkich liter, a nawet błędy ortograficzne. Rozwiązanie graficzne okładki też nie zachwyca, choć już uklad tekstu w książce jest bez zarzutu - przejrzysty i atrakcyjny czytelniczo z indeksem cytatów i osób. Wielkim walorem ksiązki są przypisy, ilustracje oraz cytaty, z których ten najbardziej adekwatny do tematyki książki pochodzi od samego Fryderyka II Wielkiego - "Jeśliby miało dojść do oszustwa, lepiej, abyśmy to my oszukiwali". Nic dodac, nic ująć - zwłaszcza teraz, kiedy mamy aferę z wyciekiem danych do WikiLeaks. Ale nic straconego! - za parę miesięcy zaczynają się wybory parlamentarne w Polsce - i to lektura nie tylko jak znalazł na tę okazję, ale wręcz obowiązkowa! (al)

Wojciech Krzysztof Szalkiewicz, Wiesław Gałązka, Żądza rządzenia. O wladzy, polityce i politykach., Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2010, s.280


 

oem software