Po przeczytaniu najnowszej książki Ewy Rewers - Miasto w sztuce - Sztuka miasta, czytelnik dowie się, dlaczego polskie miasto nie powinno zostać europejską stolicą 2016. Dlaczego żadne polskie miasto nie jest na to gotowe.
Kierownik Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ewa Rewers jest uznaną badaczką procesów, które dzieją się w miejskiej przestrzeni. Jej książka, wydana w 2005 roku, zatytułowana „Post-Polis. Wstęp do filozofii ponowoczesnego miasta", stała się kluczowym materiałem, wręcz słownikiem służącym do nazywania tego, co w przestrzeni miasta się dzieje.
Najnowsza publikacja jest konsekwencją wcześniejszych publikacji. Książka jest rzetelnym, dogłębnym przedstawieniem różnorodnych problemów dotyczących miasta - od architektury do działań artystycznych.
Na prawie siedmiuset stronach autorka zajmuje się elementami, które wpływają na reprezentację miasta, czyli wizualną komunikację i sztuki, które wpływają na odbiór konkretnego miejsca. „Do /.../ ważnych cech miast globalnych można zaliczyć międzynarodową rozpoznawalność" - pisze. Tę rozpoznawalność miasta budują m.in. międzynarodowe festiwale. Inne składniki wpływające na uznanie miejsca za „miasto globalne" to m.in. Wi-Fi, instytucje kultury i nauki o światowej sławie, bogate życie kulturalne o globalnym (sic!) zasięgu.
Książka „Miasto w sztuce - sztuka miasta" winna być lekturą obowiązkową dla urzędników i polityków. Poruszane tematy związane z planowaniem przestrzeni miejskiej są mocnym kontrargumentem dla władz miast kandydujących do miana stolicy Europy. Pięć części książki dedykowanych jest po kolei związkom i zależnościom pomiędzy miastem a literaturą, teatrem, sztukami plastycznymi i filmem.
Czytelnicy, dla których ta książka będzie lekturą dodatkową, powinni zacząć od „Post-Polis" - książki, która wprowadza w temat miasta jako komunikacji. „Miasto w sztuce - sztuka miasta" jest dużo bardziej szczegółowym wejściem w tematy opublikowane pięć lat wcześniej.
Bardzo ważną częścią książki jest mini encyklopedia haseł, których w polskich określeniach z tego zakresu brakuje, m.in. site-specific work, spatial turn, temporal art. Autorzy poszczególnych haseł podają także ich polskie tłumaczenia, historię i definicję tych pojęć.(akt)
Miasto w sztuce - Sztuka miasta, red. Ewa Rewers. UNIVERSITAS, Kraków 2010, 700 s., 42 zł