Belgia

Utworzono: niedziela, 27 luty 2011 Drukuj E-mail
 

belgia2.jpgZ cyklu „Historia państw, świata w XX i XXI wieku", Wydawnictwo TRIO wydało książkę Józefa Łaptosa - Belgia.

Jak podaje autor, współczesne dzieje Belgii nie budzą wielkiego zainteresowania badaczy polskich. Nieco liczniejsze są szeregi historyków zachodnioeuropejskich i oczywiście, belgijskich. Ci ostatni coraz częściej ulegają pokusie i potrzebie pisania odrębnych monografii dla Flandrii i Walonii, głównych części składowych federalnego państwa, ale chętnie wracają do kontrowersyjnych okresów z przeszłości unitarnego kraju. Z polskich opracowań monograficznych, poruszających także problemy XX wieku, jest kilkanaście pozycji, wśród których trzy - Józefa Łaptosa, obserwującego dzieje tego kraju od 20 lat.

Podziela on opinię Martina Conwaya, brytyjskiego autora pracy poświęconej współczesnej Belgii, iż historia Belgii jest szczególnie zaniedbana przez historyków nowoczesnej Europy.
Józef Laptos w swojej książce stara się przekonać czytelnika, że owo zaniedbanie, widoczne także w polskiej historiografii, nie jest niczym usprawiedliwione. Współczesna Belgia cieszy się wysokim standardem życia i jest jedną z potęg przemysłowych świata. W pewnym sensie historia Belgii to historia Europy. Ze swym bogatym dziedzictwem i krzyżującymi się wpływami kulturalnymi.

Książka pokazuje historię Belgii od jej pojawienia się na mapie Europy i złotego wieku Niderlandów, po początki reformy państwa w latach 1970-89 i lata ostatnie, naznaczone rozchwianiem rodzimej społeczności, aferami i skandalami, a także prognozami co do rozwoju państwa. Poza stosunkami politycznymi i rozwojem gospodarczym tego państwa, autor opisuje także jego kulturę i naukę, zwłaszcza okresu belle epoque, ale i międzywojnia aż do współczesności. Uzupełnieniem ilustrowanego zdjęciami kompendium jest kalendarium, słowniczek belgijskich współczesnych partii politycznych, wykaz osób sprawujących najwyższe urzędy w państwie, wykaz skrótów, wskazówki bibliograficzne oraz indeks osób. (tm)

Józef Łaptos, Belgia, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2010, s.430

Odsłony: 4527
Our website is protected by DMC Firewall!