Opowieść o włosach - niebanalna i ciekawa

Utworzono: niedziela, 27 luty 2011 Drukuj E-mail
 

wlosy2.jpgWydawnictwo TRIO wydało unikatową książkę Opowieść o włosach Kazimierza Banka. W dobrze udokumentowanej naukowo, a przy tym - interesująco napisanej, zaciekawiającej każdego czytelnika, bez względu na wiek, opowieści o włosach, autor na przykładzie wydawałoby się banalnym (choć jak widać z książki, włosy takim nie są) - pokazuje bogactwo i różnorodność naszej kultury, poczynając od starożytności, a kończąc na naszych czasach.

Podstawowym celem tekstu jest ukazanie panoramy rozmaitych zwyczajów związanych z włosami, pochodzących z rożnych epok i cywilizacji oraz z przypisywanymi im symbolicznym znaczeniem - pisze autor. /.../ nie podejmowałem jednak żadnych prób tworzenia jakiejś jednej i ogólnej interpretacji ich symboliki. Z czystym sumieniem mogę zatem stwierdzić jedynie to, co wydaje się oczywiste: iż w świecie symboli włosy, zwłaszcza na głowie, zajmowały i nadal zajmują miejsce niezwykle ważne. Przede wszystkim, przekazane poprzez włosy informacje są bardzo dobrze widoczne/.../ problemem pozostaje tylko ustalenie i stwierdzenie tego, co one mają oznaczać, a więc jaki przekaz informacyjny został w nich zaszyfrowany".

Kazimierz Banek pokazuje różne zwyczaje i rytuały związane z włosami począwszy od mitów, a skończywszy na współczesności w różnych kulturach świata. Rozpoczyna od opisania sfery sacrum - mocy przypisywanej włosom, ich obecności w mitach, religiach, używania ich w celach kultowych i magicznych, składania z nich ofiar, ich roli w ślubach i zobowiązaniach, a także w obrzędach żałobnych, pokutnych i oczyszczających. Pokazuje też obowiązujące kapłanów i mnichów zasady odnośnie noszonych włosów. W części drugiej książki - sferze profanum - opisane są zwyczaje i obrzędy, a także znaczenie włosów w różnych kręgach społecznych, religijnych, kulturach, a także pokazanie stosunku ludzi do owłosienia zwierząt.

Wielkim walorem książki jest dokumentacja tego chyba nie zbadanego wcześniej tak dokładnie tematu. Oprócz licznych cytatów z literatury historycznej i pięknej, źródeł tematu, ilustracji, autor załączył bardzo obszerną bibliografię, pokazującą zakres wiedzy, jaki objął swoimi badaniami. W książce znajduje się także wykaz popularnych przydomków oraz indeks osób.(js)Kazimierz Banek, Opowieść o włosach., Zwyczaje- rytualy-symbolika, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2010, s. 260


Odsłony: 4163
DMC Firewall is a Joomla Security extension!