Dania

Utworzono: środa, 30 marzec 2011 Drukuj E-mail
 

dania.jpgWydawnictwo TRIO wydało w popularnonaukowej serii „Historia państw, świata w XX i XXI wieku" książkę Grażyny Szelągowskiej pt. Dania.
Jak podaje autorka, wiedzy o historii Danii w języku polskim trzeba często szukać w opracowaniach poświęconych całej Skandynawii lub jej części, a nie jest ich wiele. Znacznie większe zainteresowanie polskich badaczy budzą różne aspekty historii Danii w XX wieku. Jest to przede wszystkim okres II wojny światowej, kolaboracji i okupacji. Autorka książki przedstawia historię Danii od XIX wieku, tytułując pierwszy rozdział odnoszący się do tego okresu - „Od katastrofy do dobrobytu". W dalszych rozdziałach omawia wiek XX w tym państwie od strony życia codziennego mieszkańców, modernizacji gospodarki, kultury i przemian obyczajowych. Opisuje szerzej lata 20 i 30. - konflikty społeczne, kryzys wielkanocny i krach finansowy, a następnie - Danię pod okupacją niemiecką i powstanie systemu kolaboracji.
W czasach powojennych pokazuje nowe zjawiska społeczne i kulturalne, trudności i niepokoje, problemy ekonomiczne i przemiany społeczno-gospodarcze. Bardziej szczegółowo omawia złote lata 60. oraz Danię w UE.
Osobny rozdział jest poświęcony społeczeństwu i jego kulturze w drugiej połowie XX wieku (zwłaszcza zjawisku imigracji) oraz Grenlandii i Wyspom Owczym - ich kolonizacji i współczesności.

Dopełnieniem ilustrowanej zdjęciami książki jest kalendarium najważniejszych wydarzeń, słowniczek duńskich partii politycznych w XX w., wykaz osób sprawujących najwyższe urzędy w państwie, wykaz skrótów, obszerne wskazówki bibliograficzne, indeks osób i spis map.(tm)


Grażyna Szelągowska, Dania, wydawnictwo TRIO, Warszawa2010, s. 454

Odsłony: 3602
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd