Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej - to pełny tytuł książki Aleksandry Niżyńskiej wydanej przez Wydawnictwo TRIO w ramach serii "Obyczaje, prawo, polityka, życie codzienne".
Jak podaje autorka we wstępie, książka ta nie jest pracą z zakresu historii sztuki, ani przewodnikiem po światowym street arcie. Jej ambicją nie było przedstawienie wszystkich rodzajów sztuki w przestrzeni miejskiej, ale jedynie zwrócenie uwagi na pewien aspekt sztuki ulicy, na dyskursywny potencjał tej sztuki i jej wpływ na kształtowanie się wspólnoty.
Punktem wyjścia dla autorki jest założenie, że graffiti i street art są przejawami sztuki w przestrzeni miejskiej, które najlepiej oddają formę rozmowy i odwołują się do wspólnotowych korzeni. Brak cenzury, dostępność materiałów malarskich i sprayów, a przede wszystkim widoczne dla całego społeczeństwa pole działania pozwala sformułować hipotezę, że sztuka ulicy jest szansą na przywrócenie autentycznej debaty publicznej w społeczeństwie.
Pierwszy rozdział książki - „Pluralizm w dyskursie czy pluralizm dyskursów?" dotyczy rozważań teoretycznych na temat debaty publicznej, demokracji i jej krytyki oraz rozwiązań alternatywnych. W drugim rozdziale - „Sztuka w przestrzeni publiczne" - autorka skupiła się na przedstawieniu sztuki zaangażowanej w Polsce w latach 90., łącznie z community arts. Kolejny rozdział - „Sztuka ulicy" zawiera głębszą analizę zjawiska street artu w Polsce i na świecie, a ostatni - „Instytucjonalizacja street artu" - dotyczy komercjalizacji tej sztuki.
Na końcu książki zamieszczono bibliografię oraz zdjęcia obrazujące omawiane zagadnienie.(ma)
Aleksandra Niżyńska, Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, s.136, cena 24 zł.