banner


Hybryda XXI w..jpg

Bio-transfiguracje. Sztuka i estetyka posthumanizmu to pionierska praca ukazująca relacje między naturą i kulturą na tle wieku biotechnologii,  jak wiek XXI nazywa autorka książki, Monika Bakke.

Książka, wydana przez Wydawnictwo Naukowe UAM w Poznaniu, zaskakuje na każdym kroku. Posthumanizm akcentuje biologię, technologię i przyszłość. Tytułowe bio-transfiguracje kształtują człowieka przyszłości. Autorka, jak wielu jej współczesnych badaczy, uważa, że tylko poprzez kwestionowanie tego co jest, pojawia się szansa na tworzenie alternatywnej przyszłości. Posthumanizm, według Bakke, kwestionuje utarte przekonania i reguły obyczajowe. Autorka dokonuje analizy bezbronności człowieka względem jego pasywnych zachowań. „Bio-transfiguracje zachodzą obecnie w obszarze sztuki, technonauki i życia codziennego, mają charakter posthumanistyczny". Posthumanistyczny, czyli krytyczny względem tego co było i akcentujący naukę i jej odkrycia jako źródło zmian.
Podtytuł
„Sztuka i estetyka..." mówi o temacie i celu, jaki postawiła sobie autorka książki. Jednak sama narracja prowadzi czytelnika przez kluczowe tematy współczesnej nauki i w nich to Monika Bakke widzi esencję, inspirację nie tylko sztuki, ale współczesnej codzienności.

Książka podzielona na trzy części: Posthumanizm(y),  Sztuki wizualne wobec nie-ludzkiego życia, Estetyka w czasach posthumanizmu, dodatkowo zawiera bibliografię, indeks nazwisk i spis ilustracji. Publikacja jest ilustrowana pracami m.in. Grzegorza Kowalskiego - Ludzie/Zwierzęta (1977) i Olega Kulika - Rodzina przyszłości (1977). (akt)


Monika Bakke, Bio-transfiguracje. Sztuka i estetyka posthumanizmu, Wydawnictwo Naukowe UAM w Poznaniu, 2010, s. 270, cena 40 zł.