Pod redakcją Kamili Żyto i Marcina Pieńkowskiego Wydawnictwo TRIO wydało książkę Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej.
Ten amerykański reżyser, scenarzysta i producent, znany głównie z komedii „Pół żartem, pół serio" urodził się w 1906 roku w Suchej Beskidzkiej, która w owych czasach była miastem monarchii austro-węgierskiej. Fakt ten długo nie był znany, gdyż sam artysta (prawie przez całe życie) podawał, że jego miejscem urodzenia był Wiedeń (tam, z Suchej Beskidzkiej przywędrowali jego rodzice) i do 1996 roku nikt tego nie kwestionował. Jego polskie pochodzenie ujawnił dopiero Zbigniew Rogowski, dziennikarz, przyjaciel Wildera.
Choć Wilder należy do grupy wybitnych twórców kina, obecnie jego dorobek został nieco zapomniany, mimo że artysta w swoich filmach poruszał kontrowersyjne tematy, które i dzisiaj wzbudzają wielkie dyskusje (np. As w potrzasku - o roli mediów, Fedora - o cenie medialnej sławy).
Jak piszą redaktorzy tomu złożonego ze szkiców dotyczących jego filmów autorstwa dziewięciu filmoznawców, z jednej strony warto przypomnieć o polskich korzeniach Wildera, ale i przybliżyć polskiemu czytelnikowi jego dzieła, pokazać istotne cechy jego twórczości, główne watki tematyczne obecne w jego filmach. Wilder to także artysta niepokorny - piszą redaktorzy - w sposób krytyczny portretujący amerykańską rzeczywistość i wychodzący poza utarte, hollywoodzkie schematy pokazywania bohaterów, zwłaszcza męskich. Zatem - już w latach 50. - odstający od głównego, popkulturowego nurtu kina amerykańskiego.
W ciekawie napisanej i starannie wydanej książce zamieszczono także dwa pożyteczne dla czytelnika indeksy: filmów i osób, a także noty o autorach szkiców.(al)
Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej, red. Kamila Żyto, Marcin Pieńkowski, wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, s. 207