banner

  slowacja1.jpg

Wydawnictwo TRIO wydało w serii „Historia państw świata w XX i XXI wieku" książkę Jerzego Tomaszewskiego - Słowacja.
Autor, który wcześniej napisał książkę o Czechosłowacji, we wstępie podkreślił, iż po podziale tego państwa na dwa, przed wydawcami i autorem stanęło pytanie, jak potraktować następne wydania „Czechosłowacji". Zdecydowano, że trzeba napisać dwie odrębne książki przedstawiające historię i Czech, i Słowacji.
Słowacja (ale i Czechy), choć z nami sąsiadują, to ich przeszłość, kultura, gospodarka, są w Polsce mało, prawie wcale nieznane. Mamy zakodowane w głowach stereotypy obywateli tych państw, które nijak się mają do rzeczywistości, na co zwracała po wielokroć uwagę także popularna pani ambasador Słowacji w Polsce (2000-2005) -
Magda Vášáryová. Jak pisze autor - ze szkoły pozostaje nam w głowach najczęściej polityczny romans Mieszka I z Dobrawą, a także niejasne i niezbyt ścisłe informacje o konflikcie wokół Śląska Cieszyńskiego, czy zupełnie nieznane - dotyczące Spiszu i Orawy (historia Spiszu została zresztą dokładnie opisana przez polsko-słowackich autorów dopiero 5-6 lat temu!).

W bogato ilustrowanej zdjęciami i mapami książce autor pokazał dzieje Słowacji od VII wieku („Górne Węgry"), a dokładniej omówił historię Słowaków w wieku XX - od 1918 roku. W rozdziałach poświęconych okresowi międzywojnia, niespodziewanej autonomii w 1938 roku i państwu słowackiemu w czasie II wojny, przybliża polskiemu czytelnikowi ten okres dziejów, o którym wiedza powszechna jest znikoma. Ale nie lepiej chyba jest i z naszą wiedzą dotyczącą okresu powojennego, łącznie z wypadkami w 1968 roku i „aksamitną" rewolucją. Książkę kończy opisanie czasów współczesnych, po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku i spraw najnowszych - do roku 2011.

Starannie i przejrzyście dla czytelnika wydana książka kończy się użytecznymi dodatkami: kalendarium zdarzeń od 1914 do 2011 roku, wykazem prezydentów i premierów, skrótów nazw państw, organizacji i instytucji wymienionych w książce, indeksem osób oraz wskazówkami bibliograficznymi.(tm)


Jerzy Tomaszewski, Słowacja, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, s. 437