banner

 
plec polityki.jpgUważni obserwatorzy kultury z pewnością zauważyli, że aktualnie prym wiodą kobiety. Kultura jest zarządzana przez kobiety, sztuki wizualne są przez nie reprezentowane. Ze świadomą oceną sytuacji trzeba więc czytać książkę-wywiad Aleksandry Pawlickiej z prof. Magdaleną Środą - Ta straszna Środa? wydaną przez Wydawnictwo Czerwone i Czarne. Magdalena Środa na początku rozmowy tłumaczy, dlaczego Polska potrzebuje kobiety. „Zawsze powtarzam, że w polskiej polityce wszyscy się sprawdzili, wszystkie zmiany już były; potrzeba nam teraz jednej, najważniejszej - zmiany płci".

Wywiad z prof. Środą jest manifestem nawołującym do odwagi w myśleniu. Profesor mówi, że Polacy myślą podobnie, jednocześnie boją się publicznie wygłaszać poglądy. W rozdziałach o feminizmie i antyklerykalizmie, a także o pracy naukowej, Magdalena Środa opowiada o walce o uniwersalne wartości w dynamicznie zmieniającym się kraju. O tym, czym był kościół w latach osiemdziesiątych, a czym jest teraz. Prywatne życie jest tu kanwą historii polskiego feminizmu. Pierwsze feministyczne kongresy, spotkania, aborcja, a także homoseksualizm i antyklerykalizm to tematy, o których mówi etyk, profesor filozofii i osoba, w której wielu widzi polityka i kandydata na prezydenta.

W dwudziestu jeden rozdziałach została opisana dzisiejsza Polska, razem z jej symbolami, ikonami i politycznym zapleczem. Odważna publikacja, w której Aleksandra Pawlicka nie boi się trudnych pytań, a znana pani profesor udziela na nie wyczerpujących odpowiedzi. <akt>

Ta straszna Środa? Rozmawia Aleksandra Pawlicka, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2011, s. 311, 39,90 zł.