Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej

Utworzono: poniedziałek, 26 wrzesień 2011 Drukuj E-mail
 
archeologia.jpgWydawnictwo TRIO wydaÅ‚o ArcheologiÄ™ Polski Å›redniowiecznej autorstwa Andrzeja Buki. Jest to trzecie wydanie tej książki na przestrzeni 6 lat - poszerzone o najnowsze, niekiedy unikatowe, ale również budzÄ…ce kontrowersje odkrycia - jak podaje autor. Wzbogacono też jej część ilustracyjnÄ…, obszerniejsza jest bibliografia.

Wczesne Å›redniowiecze postrzegane bywa jako mroczny okres „ciemnych wieków", choć jednoczeÅ›nie fascynuje skalÄ… zmian na mapie Europy" - pisze autor. „MiÄ™dzy VI a X wiekiem dokonaÅ‚a siÄ™, ciÄ…gle niedostatecznie poznana, historia kontynentu, który uksztaÅ‚towaÅ‚ siÄ™ wówczas w przybliżeniu w takiej postaci, w jakiej istnieje do dziÅ›. ByÅ‚ to czas dÅ‚ugiej agonii cywilizacji rzymskiej, ale jednoczeÅ›nie wzrostu Bizancjum - naturalnego spadkobiercy Imperium. To zarazem okres krzewienia siÄ™ wielkich kultur i religii wspóÅ‚czesnego Å›wiata, rozwoju rzemiosÅ‚ i nowego typu gospodarki - feudalizmu, rozpadu i tworzenia wielu paÅ„stw oraz powstawania setek oÅ›rodków wczesnomiejskich. U progu Å›redniowiecza kontynent zasiedlaÅ‚y ludy, które daÅ‚y poczÄ…tek wspóÅ‚czesnym narodom i cywilizacji europejskiej. /.../ Archeologia Polski wczesnoÅ›redniowiecznej pozwala Å›ledzić narodziny i rozwój zjawisk i procesów kulturowych w dÅ‚ugiej, bo obejmujÄ…cej okres aż siedmiu stuleci, perspektywie czasowej. Na ziemiach polskich dokonaÅ‚a siÄ™ wówczas wielka przemiana osadnictwa starożytnego we wczesnosÅ‚owiaÅ„skie. ByÅ‚ to również czas przechodzenia od organizacji plemiennych do wczesnopaÅ„stwowych".

W archeologii polskiego wczesnego Å›redniowiecza obecne sÄ… dokonania różnej wagi. Niektóre z nich majÄ… wszakże wymiar szczególny, i to wÅ‚aÅ›nie im poÅ›wiÄ™ca najwiÄ™cej uwagi autor. Jak podaje - chodzi tu o odkrycia niekiedy gÅ‚oÅ›ne, a niekiedy zapomniane, które podzieliÅ‚y i nadal dzielÄ… Å›rodowiska naukowe. Pokazane sÄ… też problemy, bÄ™dÄ…ce od lat przedmiotem dyskusji i polemik. Na stronach książki prezentowane sÄ… opinie, które burzÄ… utarte schematy rozumowania, ale i otwierajÄ… nowe horyzonty poznawcze.
Autor zawarł tę wiedzę w 15 bardzo bogato ilustrowanych (zdjęcia, rysunki) rozdziałach zakończonych imponującą bibliografią.

PoczÄ…tkowe dwa rozdziaÅ‚y dotyczÄ… badaÅ„ archeologicznych nad polskim wczesnym Å›redniowieczem, pozostaÅ‚e uporzÄ…dkowano chronologicznie i rzeczowo. Każdy z rozdziaÅ‚ów wiodÄ…cych uzupeÅ‚niony jest tekstami dodatkowymi, dotyczÄ…cymi najciekawszych odkryć lub zagadnieÅ„ szczególnie wartych prezentacji odnoszÄ…cych siÄ™ do omawianego okresu.(al)

Andrzej Buko, Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, wyd. III, rozszerzone, s.494

Odsłony: 4641
Our website is protected by DMC Firewall!