Bliżej centrum czy na peryferiach?

Utworzono: poniedziałek, 26 wrzesień 2011 Drukuj E-mail
 
blizej centrum.jpgLeszek Jerzy Jasiński jest autorem obszernego dzieła pt. Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku., które wydało Wydawnictwo TRIO wraz z fundacją „Centrum Europejskie Natolin".

Publikacja jest pierwszą monografią opisującą całość zagadnień składających się na relacje gospodarcze Polski z resztą świata w okresie rozbiorów na początku XX wieku, w Drugiej Rzeczpospolitej, w PRL i w pierwszych latach Trzeciej Rzeczpospolitej. Przedmiotem badań stał się handel zagraniczny, handel usług, powiązania kapitałowe z zagranicą, transgraniczna mobilność pracy, obecność w organizacjach międzynarodowych, kooperacja przemysłowa i współpraca naukowo techniczna. Autor stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak polskie dokonania gospodarcze i budowa pozycji międzynarodowej powinny być odbierane na tle osiągnięć innych krajów, a zwłaszcza naszych bliskich partnerów i sąsiadów. Książka warta polecenia ze względu na wartości merytoryczne, komunikatywność języka przekazu, ale przede wszystkim dlatego, że stanowi kompendium wiedzy o polskich międzynarodowych kontaktach gospodarczych w XX wieku - napisała prof. Zofia Wysokińska.
Tematem książki - jak podaje autor - nie jest jednak ogólna historia gospodarcza Polski, ani też polska polityka zagraniczna w XX wieku. Są nimi międzynarodowe kontakty ekonomiczne Polski w XX wieku, który to temat został do tej pory opisany i zinterpretowany w literaturze w sposób niewystarczający. Brakuje opracowań całościowych, dostępne są jedynie liczne wartościowe materiały cząstkowe. Informacje o związkach gospodarczych z zagranicą zawierają przede wszystkim wielkie syntezy historyczne. Niniejsza publikacja winna więc wnieść wiele nowych syntez i dać nowe naświetlenia wielu problemów dotąd niedostatecznie opracowanych.

Zagadnienia omawiane w książce zostały ujęte w czterech częściach i 19 rozdziałach z licznymi przypisami. W zakończeniu zamieszczono obszerną bibliografię, a całości dopełniają liczne tabele z danymi statystycznymi.(js)

Leszek Jerzy Jasiński, Bliżej centrum czy na peryferiach?, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, wyd. I, s.521

Odsłony: 4536
Our website is protected by DMC Firewall!