Wspomnienia o Annie Podhajskiej

Utworzono: poniedziałek, 26 wrzesień 2011 Drukuj E-mail

 
wspomnienia o annie Podhajskiej.jpgWydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego wydało wspomnieniową książkę o polskiej znanej profesor biotechnologii - Annie Podhajskiej (zmarłej w 2006 r.). Książka - pod redakcją prof. prof. Wiesława Makarewicza i Ewy Łojkowskiej (obecnej pani dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i Akademii Medycznej w Gdańsku, najbliższej współpracownicy i przyjaciółki prof. Anny Podhajskiej), pokazuje uczoną zarówno od strony jej osiągnięć naukowych i organizacyjnych, jak i prywatnej, gdyż złożyły się na nią także wspomnienia ludzi, z którymi była blisko przez lata.

Jak piszą redaktorzy w przedmowie: „z perspektywy czasu widać coraz wyraźniej, jak bardzo prof. Podhajska była niezwykłą kobietą /.../ posiadała dar porywania ludzi, których umiała przekonywać do swoich licznych projektów. Była niezwykle wrażliwa na potrzeby wszystkich swoich współpracowników, zawsze gotowa do pomocy - nie szczędząc dla nich czasu, trudu i pieniędzy."
Z dzieł życia prof. Podhajskiej należy wyróżnić zwłaszcza trzy: stworzenie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku w 1993 r., przekonanie zarządu firmy L'Oreal do fundowania corocznych nagród naukowych dla polskich kobiet (od 2001 r.) oraz udział w tworzeniu Centrum Transferu Technologii w 1997, a później - Pomorskiego Centrum Technologii i Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. O tych dokonaniach oraz wielu innych można się dowiedzieć ze wspomnień rodziny oraz wielu osób, z którymi prof. Podhajska pracowała i przyjaźnila się,.

W pierwszej części książki zawarto biografię prof. Podhajskiej, w następnych - dokumentację jej działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, dalej - opisano sylwetki Jej mentorów, działania na rzecz komercjalizacji, transferu i promocji biotechnologii w Polsce, promocji kobiet w nauce i w najobszerniejsze części - wspomnienia przyjaciół i współpracowników. Książkę - starannie wydaną i bogato ilustrowaną - kończy pożegnanie i skorowidz nazwisk.(am)

 

 

Anna J. Podhajska (1938-2006) Pierwsza dama polskiej biotechnologii. Red. Wiesław Makarewicz i Ewa Łojkowska, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2010, s.379


 

 

Odsłony: 3226
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd