Runy

Utworzono: środa, 30 listopad 2011 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

Paulina Horbowicz, Gert Kreutzer, Witold Maciejewski oraz Dominika Skrzypek – to autorzy książki Runy, wydanej przez Wydawnictwo TRIO razem z Katedrą Skandynawistyki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w ramach Acta Sueco-Polonica Monografie 2.

 runyJak podaje recenzent książki, dr Jan Balbierz z UJ, Pismo runiczne było wytworem wczesnej kultury germańskiej. Runy opisywały życie codzienne w dzisiejszej Skandynawii, podróże handlowe i wyprawy wojenne wikingów, zawierały wyznania miłosne i wspomnienia pośmiertne, przekazywały krótkie wiadomości, wykorzystywano je do celów religijnych i praktyk magicznych.

Runy, publikacja wyjątkowa na gruncie polskim, umieszcza zabytki runiczne w szerokim kontekście kulturowym, nawiązuje do eddycznych rozważań na temat literatury, przedstawia techniczne aspekty rozwoju futharku; referuje najnowszy stan badań. Książka zawiera praktyczne wskazówki służące do odczytywania inskrypcji, prezentuje najważniejsze zabytki, opisuje sensacyjne znaleziska archeologiczne. Autorzy analizują napisy na płytach kamiennych, biżuterii i przedmiotach codziennego użytku oraz dyskutują symbolikę run w poezji skaldycznej. Analizę dopełnia rozdział na temat ikonografii staronordyckiej - prezentuje kolekcję artefaktów, na których obok inskrypcji runicznych pojawiają się też rysunki. Ryciny ukazują mity, zarówno znane z islandzkich sag, jak i te, których znaczenia dzisiaj nie znamy; pojawiają się scenki rodzajowe oraz postaci biblijne.

Książka warszawsko-poznańsko-kolońskiego zespołu naukowców jest znakomitym wprowadzeniem do współczesnej wiedzy o runach; może służyć zarówno jako podręcznik przeznaczony do pracy ze studentami, jak i jako zajmujące wprowadzenie dla wszystkich tych, którzy interesują się użyciem i znaczeniami symboliki runicznej w kulturze popularnej.

Książka pod redakcją Witolda Maciejewskiego, wydana na kredowym papierze, została bardzo bogato zilustrowana. Każdy z ośmiu rozdziałów został wzbogacony kolorowymi zdjęciami i rysunkami. Poprzedzone one zostały wstępem oraz wykazem skrótów stosowanych w literaturze przedmiotu i książce. W jej zakończeniu zamieszczono bibliografię oraz indeks inskrypcji oraz miejsc znalezisk.(am)

 

Runy, Paulina Horbowicz, Gert Kreutzer, Witold Maciejewski oraz Dominika Skrzypek, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, s. 200, cena 34 zł.

Odsłony: 3564
Our website is protected by DMC Firewall!