banner


Wydawnictwo TRIO
wydało wspomnienia Heleny AmiradżibiMoja filmowa Moskwa.


moja moskwaHelena Amiradżibi, przez przyjaciół i znajomych nazywana Dżibą, przyjechała do Polski prawie 50 lat temu. Dżiba, pochodząca ze znanej książęcej, gruzińskiej rodziny, opisała jej barwnych przedstawicieli w dwóch wydanych w Polsce tomach wspomnień: Słodkie życie księżniczki oraz Książka antykucharska.
W latach 50. autorka studiowała w Moskwie reżyserię na WGIK-u. Na tej uczelni studiowało również kilku Polaków. Za jednego zn nich, Jerzego Ziarnika, Helena Amiradżibi wyszła za mąż i z nim przyjechała do Polski. Małżeństwo nie trwało długo, a Dżiba wkrótce wyszła za mąż za Jerzego Stawińskiego, któremu tę trzecią wspomnieniową książkę dedykowała.

Autorka barwnie ze swadą i humorem opisuje w niej życie studentów moskiewskiej szkoły filmowej w czasach stalinowskich, swoje życie osobiste, przyjazd do Polski i pierwsze filmy kręcone dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Książka ilustrowana jest licznymi zdjęciami z życia autorki, ma słowniczek biograficzny oraz notę o autorce z wyszczególnieniem filmografii.

Moja filmowa Moskwa, Helena Amiradżibi, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, s.250 cena 35 zł