Numizmatyka średniowieczna

Utworzono: wtorek, 31 styczeń 2012 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

 numizmatykaU progu 2012 roku Wydawnictwo TRIO wydało Numizmatykę średniowieczną autorstwa nestora numizmatyków polskich, archeologa i historyka - Stanisława Suchodolskiego.

Praca składa się z 32 tekstów publikowanych w okresie półwiecza głównie w języku polskim, ale i językach obcych, ujętych w cztery części (walory poznawcze monety i jej wiarygodność, moneta źródłem archeologicznym, moneta źródłem historycznym i ikonograficznym, zakończenie). Wszystkie dotyczą numizmatyki średniowiecznej. Pokazują, że monety są niezastąpione nie tylko do badania historii pieniądza, ale także są źródłem wszechstronnym:materialnym, pisanym i ikonograficznym.

Teksty zawarte w książce służą wielu naukom, głównie archeologii, historii i historii sztuki. Ich wartość źródłowa (na końcu książki dołączona jest także podstawa źródłowa przedruków) jest bezcenna, przynoszą bowiem informacje najwcześniejsze lub w ogóle nieznane. Na podstawie znalezisk można datować warstwy archeologiczne, wnioskować o kierunkach i natężeniu kontaktów handlowych, przebiegu dróg, dziejach osadnictwa.
Problemy ekonomii przeplatają się w książce z problemami z zakresu kultu i magii. Ze stempli monet dowiadujemy się o propagandzie uprawianej przez władców, o wyglądzie insygniów monarszych i elementów uzbrojenia, o rozwoju kultu świętych.

Powstał w ten sposób swoisty rodzaj podręcznika przeznaczonego dla archeologów i historyków, ale też przedstawicieli innych nauk humanistycznych, miłośników monet i kolekcjonerów. Odbiór ułatwią komentarze aktualizujące, zestaw literatury, rysunki, mapki, wykresy, a także nowe, atrakcyjne kolorowe zdjęcia oraz indeksy (osób, oraz nazw geograficznych i etnicznych).(al)


Numizmatyka średniowieczna, Stanisław Suchodolski, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2012, s.487, cena 46 zł

Odsłony: 2953
DMC Firewall is a Joomla Security extension!