Indonezja

Utworzono: sobota, 31 marzec 2012 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

Wydawnictwo TRIO wydało książkę Natalii Laskowskiej Indonezja w serii „Historia państw świata w XX i XXI wieku”.

indonezjaIndonezja to największy kraj w Azji Południowo-Wschodniej położony na 18 tysiącach wysp (3 tys. z nich jest zamieszkałych). Indonezja jest krajem rolniczym, ponad połowa z 240 mln mieszkańców żyje na terenach wiejskich. I jest krajem bardzo zróżnicowanym etnicznie, kulturowo i religijnie – ponad 85% Indonezyjczyków to muzułmanie, sunnici. Chrześcijanie (w większości protestanci) stanowią ok. 10% ludności kraju, a hinduizm wyznaje 5% populacji. Ta różnorodność historyczna, kulturowa oraz religijna nie była jednak przeszkodą w powstaniu wspólnoty państwowej w 1945 r. - Republiki Indonezji, tworzonej pod hasłem: „różnorodność, ale wciąż jedność”.

Autorka książki pokazuje historię tworzenia wspólnego państwa Indonezyjczyków, poczynając od królestw hindusko-buddyjskich, poprzez sułtanaty, okres kolonializmu (holenderskie Indie Wschodnie), ruch nacjonalistyczny, aż po wojnę na Pacyfiku i powstanie republiki. Sporo miejsca poświęca na omówienie rządów prezydenta Sukarno i Sucharto oraz utworzeniu opozycji islamskiej i politycznej. Opisuje lata 90. w Indonezji, charakteryzuje azjatycki kryzys finansowy w 1997 r. i protesty studentów, które doprowadzają do zmiany władzy.
W trzech rozdziałach kończących książkę opisała katastrofy naturalne, jakich doświadczyli Indonezyjczycy, fundamentalizm i terroryzm oraz islam i demokrację.
Opisaną historię Indonezji dopełnia kalendarium, wykaz prezydentów Republiki Indonezji, indeks skrótów i nazw organizacji i instytucji, wskazówki bibliograficzne oraz indeks osób. Ubarwieniem ciekawej treści książki są ilustracje - fotografie i rysunki.(js)


Indonezja, Natalia Laskowska, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2012, s.186, cena 27 zł

Odsłony: 3573
DMC Firewall is a Joomla Security extension!