banner


Wydawnictwo Politechniki Śląskiej wydało monografię pt. Nanotechnologie. Aspekty techniczne, środowiskowe i społeczne autorstwa Pawła Szewczyka.

nanoJak na monografię przystało – jest w niej wszystko o nanotechnologiach – począwszy od terminologii i uregulowań prawnych po skutki tej technologii dla społeczeństwa. Autor ujął całość zagadnień w czterech częściach: pierwsza zawiera informacje podstawowe dotyczące terminów nanotechnologia i nanomaterial, historię nanotechnologii oraz instrumenty w niej stosowane.
Druga dotyczy gospodarczego potencjału nanotechnologii, zastosowań obecnych i przyszłych. W trzeciej określa poznane szanse nanotechnologii – aspekty rynkowe i ekonomiczne, sektory rynku, gdzie można te technologie wykorzystać, normalizację tego obszaru. W części czwartej – nanotechnologie i społeczeństwo – omawia wymiar społeczny nanotechnologii i ocenia zagrożenia ze strony produktów nanotechnologii.


We wprowadzeniu, autor podaje, iż w 2003 roku Renzo Tomellini – przewodniczący Oddziału Nanotechnologii Komisji Europejskiej stwierdził, że nanotechnologie, opisywane jako nowa rewolucja przemysłowa, mające potencjał wprowadzenia gruntownych zmian w zakresie wszystkich aspektów społecznych, wymagają podjęcia intensywnych badań w obszarze ryzyka jakie stwarzają w celu uzyskania dla nich społecznej akceptacji. Znaczenie maja tu dwa elementy: czy nanotechnologie są pożyteczne oraz czy są niebezpieczne?


Monografia Pawła Szewczyka, w której kładzie on nacisk na te aspekty nanotechnologii pozwala sobie wyrobić pogląd na temat jej wagi – zalet i wad. Będąc źródłem podstawowych informacji o nanonauce i nanotechnologiach powinna ona być użyteczna zwłaszcza dla studentów nauk technicznych i ekonomicznych, ale i ochrony środowiska, nie licząc tych, którzy interesują się nauką i jej społecznymi skutkami, często trudnymi do oszacowania w danym momencie.(al)

Nanotechnologie. Aspekty techniczne, środowiskowe i społeczne. Monografia, Paweł Szewczyk, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2012, s. 164