Narodziny biopolityki

Utworzono: sobota, 29 wrzesień 2012 js Drukuj E-mail


narodziny-biopolityki_109188Wydawnictwo Naukowe PWN wydało książkę francuskiego filozofa i historyka Michela Foucaulta – Narodziny biopolityki w tłumaczeniu Michała Herera.


Jest to zbiór 12 wykładów z przedmową Francoisa Ewalda i Alessandra Fontany, zakończone przypisami, streszczeniem samego autora, informacją o umiejscowieniu wykładów (autorstwa Michela Senellarta), a także indeksem nazwisk i pojęć.


Michel Foucault wykładał w Collège de France od stycznia 1971 roku aż do śmierci 13 lat później, z wyłączeniem roku 1977. Jego katedra nosiła nazwę „Historia systemów myślenia” i została utworzona w 1969 roku na wniosek Jules'a Vuillemina. Kiedy Foucault ja obejmował, liczył 43 lata.


Narodziny biopolityki – VIII tom wykładów – miały kontynuować rozważania z Bezpieczeństwa, terytorium, populacji. Chodziło o zbadanie liberalizmu jako czegoś, co „wyznacza ogólne ramy biopolityki”, a następnie o dokładną analizę samej polityki życia. Ale Foucault nie zawsze trzymał się planu.

Ostatecznie wykłady skupiają się na dziejach i naturze liberalnego modelu zarządzania. Foucault wykorzystuje okazję do szeroko zakrojonych rozważań nad współczesnością – przed- i powojenną liberalną myślą ekonomiczną, jej wersją niemiecką i amerykańską, polityką gospodarczą RFN czy francuską polityką socjalną.

Podstawowy postulat liberalnych teoretyków – samoograniczenie rządzenia – nie jest wolny od pewnej dwuznaczności. Afirmacji „rynku” i „wolnej konkurencji” towarzyszy, z jednej strony, rozbudowany plan interwencji państwowych, mających ów rynek dopiero tworzyć i chronić, z drugiej – rozszerzenie pojęciowości i logiki ekonomii na obszary dotychczas pozaekonomiczne. To właśnie w obrębie owego splotu wycofania i ekspansji, powściągliwości i ingerencji zakorzeniają się metody uprawnia biopolityki.(js)


Narodziny biopolityki, Michel Foucault, Wydawnictwo PWN S.A., Warszawa 2011, s. 417

Odsłony: 2812
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd