Paranormalność

Utworzono: niedziela, 28 październik 2012 al Drukuj E-mail


paranormalnoscParanormalność. Dlaczego widzimy to, czego nie ma – to tytuł książki Richarda Wisemana wydanej przez oficynę W.A.B.


Być może niektórych naukowców oburza zajmowanie się takimi sprawami, zwłaszcza, że czyni to jeden z nich, profesor uniwersytetu w Hertfordshire, specjalista od psychologii oszustwa, znany z eksperymentów dotyczących słabo zbadanych zagadnień życia codziennego i... praktykujący iluzjonista, w dodatku członek elitarnego The Magic Circle.

Ale naukowiec ten, badający także siłę sugestii (napisał książkę 59 sekund na ten temat), rozprawia się z mitami dotyczącymi zjawisk „nadnaturalnych”, udowadniając, jak cienka granica dzieli je od rzeczywistości. Zjawiska, jakie opisuje Richard Wiseman zebrane są w 11 rozdziałów (m.in. dotyczą wróżenia, teleportacji, telekinezy, rozmów ze zmarłymi, hipnozy, prekognicji), a zakończone … podręcznym zestawem superbohatera, czyli opisem sześciu sztuczek prestidigitatorskich, za pomocą których można zrobić duże wrażenie na przyjaciołach i rodzinie.

Richard Wiseman – autor wielu książek - umie zaciekawić czytelnika jak rzadko kto, choćby stawiając bulwersujące pytania w rodzaju: Jak przesuwać przedmioty siłą woli? Na czym polega kontrolowanie cudzego umysłu? Czy przedmioty mogą przynosić szczęście? Czy można zobaczyć przyszłość w snach? Jak zahipnotyzować kurczaka? Ale też daje niezwykle racjonalne odpowiedzi na te pytania, burząc czytelniczą potrzebę „cudowności” i udowadniając, iż wszystko to jest wynikiem niewiarygodnych zdolności umysłu, z których na co dzień mało kto zdaje sobie sprawę.

W książce, poza licznymi przypisami, w kilku miejscach wydrukowano interaktywne tagi, umożliwiając czytelnikowi dostęp do krótkich filmów i plików dźwiękowych, które można odtwarzać w smartfonach (Podane są też adresy internetowe). (al)


Paranormalność. Dlaczego widzimy to, czego nie ma, Richard Wiseman, tłum. Jarosław Mikos, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2012, s. 352, cena 39,90

Odsłony: 2200
Our website is protected by DMC Firewall!