banner


chmielewskiTytuł książki – wywiadu - rzeki - wydanej przez wydawnictwo TRIO, w której Tadeusz Chmielewski w rozmowie z Piotrem Śmiałowskim opowiada o swoim życiu i twórczości, to oczywiście zmodyfikowana nazwa jednej z najlepszych polskich komedii - Jak rozpętałem II wojnę światową.

Autor jej scenariusza i reżyser w jednej osobie zdradza nie tylko kulisy powstania tego filmu, ale ujawnia też wiele innych „smaczków” tego zawodu, czasów, w jakich tworzył, środowiska filmowego.

Ale książka nie jest tylko zbiorem anegdot i śmiesznostek z planu, a przede wszystkim - dyskusją o warsztacie Chmielewskiego, o jego pomysłach na komedię filmową, o konwencji jego filmów, które były propozycją uczestniczenia w perypetiach bohaterów i śmianiu się razem z nimi, a nie z nich. Pokazuje tez reżysera od strony jego drugiego zawodu – scenarzysty.

Chmielewski, który torował drogę komedii filmowej w Polsce, z konieczności łamał kolejne tematy tabu: pokazywał nonsensy działania instytucji, przepisów, sposób myślenia ludzi w epoce PRL. Przy czym wszystkie jego filmy cechuje przyjazny stosunek do ludzi i rzeczywistości, jaką pokazuje – nie ma w nich szyderstwa, wulgarności, złośliwości, kłamstwa i agitacji, z czym dzisiaj mamy często do czynienia.
O wielkim poczuciu humoru reżysera świadczą już jego opowieści, jakie snuje w rozmowie z Piotrem Śmiałowskim – dziennikarzem specjalizującym się w kinie polskim, który zwierzenia artysty przedstawił w bardzo profesjonalnej formie.


Książka – bogato zilustrowana zdjęciami z filmów Tadeusz Chmielewskiego – jest znakomitym czytadłem dla każdego – niezależnie od tego, czy jest kinomanem, czy nie. Świetnie napisana, równie dobrze zredagowana i wydana, jest też solidnie obudowana faktograficznie – zawarto w niej nie tylko filmografię reżysera, ale i opis ważniejszych, a niezrealizowanych projektów oraz indeks osób.(al)


Jak rozpętałem II wojnę światową, Piotr Śmiałowski, Tadeusz Chmielewski, wydawnictwo TRIO, Warszawa 2012, s.287, cena 42 zł