Futuronauta

Utworzono: czwartek, 29 listopad 2012 lb Drukuj E-mail

futuronautaCentrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) w żadnym razie nie kojarzy się z wydawnictwem. Ale czego nie robią fundusze europejskie (EFS)! Przemieniły one cudownie jednostkę UJ, której głównym zadaniem jest transfer nauki do gospodarki (czyli wdrożenia) w wydawnictwo! To najlepiej pokazuje – wyraźniej niż kontrola NIK – jak działają w Polsce centra transferu technologii i na co wydawane są pieniądze europejskie.

CITTRU wydało więc zbiór opowiadań s-f – Futuronauta, będący pokłosiem ogłoszonego na przełomie 2011-2012 konkursu w środowisku naukowym – głównie wśród doktorantów i studentów. Na konkurs środowisko odpowiedziało dość licznie. Jak podaje red. Piotr Żabicki, do organizatorów napłynęło ponad 130 opowiadań, esejów, dramatów i wierszy. Wybrano z nich 33, z których 30 znalazło się w omawianej książce.

Teksty (lepsze i gorsze, na szczęście, krótkie) pokazujące autorskie wizje przyszłego świata, obudowane są informacjami o autorach i ich profesji, zainteresowaniach, planach na przyszłość oraz wypowiedziami dotyczącymi popularyzacji nauki.

W jakim celu zostały wydane w wersji papierowej i to w olbrzymim (jak na dzisiejsze czasy) nakładzie 1000 egzemplarzy – nie wiadomo, skoro publikacja została udostępniona bezpłatnie w sieci, a i wersja papierowa – zgodnie z zasadami wykorzystania środków z EFS – także jest bezpłatna.

Nie kwestionując tego rodzaju konkursów, wydaje się, że służą one głównie organizatorom. Na nagrody przeznaczono maksimum 12 tys. zł, ale na druk tych opowiadań, które – jak na dziedzinę, jakiej dotyczą – winny być wyłącznie w sieci – zapewne dużo więcej. (lb)

Futuronauta. Najlepsze teksty futurystyczno-naukowe, red. Bożena Podgórni, Piotr Żabicki, CITTRU, Kraków 2012, s. 197, bezpłatnie


Publikacja jest też dostępna pod adresem:

http://www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl/documents/4532131/196a5016-d840-4ca9-94a8-49acabadc664

Odsłony: 2375
Our website is protected by DMC Firewall!