bannerlasy i zaroslaWydawnictwo PWN wydało w serii Zbiorowiska roślinne Polski ilustrowany przewodnik dotyczący lasów i zarośli pod redakcją naukową Władysława Matuszkiewicza, Piotra Sikorskiego, Wojciecha Szweda i Marka Wierzby.


Lasy i zarośla to jedyne w swoim rodzaju kompendium, które w zwięzły i całościowy sposób prezentuje wszystkie uznane jednostki leśne i zaroślowe występujące w Polsce. Jest znakomitym ułatwieniem w rozpoznawaniu zbiorowisk roślinnych i ich siedlisk, również w terenie. Jest tu klucz do identyfikacji ważniejszych jednostek, proste schematy opisu 78 leśnych i zaroślowych zbiorowisk roślinnych Polski, ponad 500 fotografii je obrazujących oraz opisy jednostek podobnych do siebie. Ale jest i historia badań fitosocjologicznych roślinności i zaroślowej przed i po II wojnie światowej, i sylwetki pionierów fitosocjologii oraz ich związki z głównymi ośrodkami naukowymi w Polsce, co czyni z książki wartościową pozycję w historii nauki polskiej.

Książka jest przeznaczona dla osób zajmujących się fitosocjologią, głównie dla studentów biologii, leśnictwa, architektury krajobrazu, ochrony środowiska oraz pracowników służb leśnych, ale jest też nieocenionym kompendium wiedzy dla wszystkich miłośników przyrody. Może też być pomocą w nauczaniu zespołów roślinnych. (al)


Lasy i zarośla. Ilustrowany przewodnik, red. naukowa Władysław Matuszkiewicz, Piotr Sikorski, Wojciech Szwed, Marek Wierzba, PWN, Warszawa 2012, s. 518