banner


gibraltarWydawnictwo TRIO, razem z Instytutem Studiów Politycznych PAN wydało książkę Ryszarda Żelichowskiego pt. Gibraltar, otwierając nią wspólną serię wydawniczą pn. Europa w skali mikro. Serię tworzyć będą tomy poświęcone najmniejszym państwom, a także terytoriom specjalnym Europy.

Jak podają autorzy serii – „Stary kontynent” wydaje się nie mieć przed nami tajemnic. Masowa turystyka prowadzi nas jednak coraz częściej do miejsc, które zaskakują swoją odrębnością kulturową, bądź terytorialną, a czasami egzotyką ustrojową. Seria ta adresowana jest zatem do czytelników, którzy chcą wiedzieć więcej niż mogą znaleźć w przewodnikach, rozproszonych publikacjach czy też w chaotycznym zasobie informacji umieszczonej w cyberprzestrzeni”.

Gibraltar to w języku arabskim Gib al Tarik, czyli góra Tarika; w języku angielskim potocznie nazywany jest Skałą. Jest to doskonale prosperujący zakątek Europy, acz – według klasyfikacji ONZ (lista Komitetu ds. Dekolonizacji ONZ) - terytorium niesamorządne (terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii). Polakom kojarzy się częściej z historią II wojny światowej niż z turystyką, stąd i mało jest w języku polskim literatury go opisującej.


Gibraltar - stroma wapienna skała i wąski pasek terenów ją otaczających, odcięty granicą państwową, przebiegającą w poprzek przesmyku prowadzącego na Półwysep Iberyjski, początkowo był tylko fortecą podporządkowaną angielskiemu dowództwu wojskowemu. Z czasem rozrósł się, a jego ludność uzyskała instytucje demokratyczne i wraz z Wielką Brytanią stał się częścią Unii Europejskiej.

Książka opowiada, jak doszło do tego, że ten newralgiczny fragment Półwyspu Iberyjskiego znalazł się w rękach Anglików.

Znalazły się w niej rozdziały dotyczące nie tylko historii politycznego kształtowania się tego terytorium, czy jego przyszłości, ale i liczne załączniki w postaci aktów prawnych, danych o ustroju politycznym, wykazu skrótów, indeksu osób i wskazówek bibliograficznych. Swój główny wywód autor wzbogacił przypisami oraz ilustracjami – rysunkami, wykresami, mapami, zdjęciami.(am)


Gibraltar, Ryszard Żelichowski, Wydawnictwo TRIO, Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa 2012, s. 284, cena – 32 zł