banner


historie warsz.Wydawnictwo TRIO wydało książkę Rafała Jabłońskiego pt. Historie warszawskie.


Jest to zbiór tekstów dotyczących ciekawych, nie zawsze znanych historii warszawskich, jakie opisywał, kiedy był dziennikarzem „Życia Warszawy” i „Rzeczpospolitej”.


Rafał Jabłoński w Zaproszeniu do książki, pisze:

Historia Warszawy, jak każda historia, ma dwie strony: oficjalną, przy której błyszczą politycy, i prawdziwą, o jakiej wiele osób chciałoby zapomnieć.

Ot, słynne zdobycie Arsenału w Noc Listopadową, znane z obrazów i rocznicowych akademii. Gdy wgłębić się w prasę z tamtego okresu, okazuje się, iż Lud Warszawy, zawładnąwszy bronią, oddać jej nie chciał. Wolał handlować. Musiano odkupywać ją od bohaterów – gazety publikowały stosowne, oficjalne cenniki.

I tak było ze wszystkim. Z jednej strony ukochany król Staś, z drugiej prawda o utracjuszu Stanisławie Auguście, który za spłatę swych gigantycznych długów scedował na carów prawa do polskiej korony.

Autor zanalizował warszawską prasę z ostatnich 200 lat, a wyniki swoich dociekań i odkryć ujął w 12 rozdziałów, obejmujących opisy różnych aspektów życia miasta i jego ludności.

Można się zatem z tych krótkich i zwartych opowieści dowiedzieć, gdzie miał stanąć pomnik Chrystusa Króla, jak funkcjonował telegraf optyczny do Petersburga, którego dnia w 1918 roku tak naprawdę Warszawa odzyskała niepodległość, jak nazywano patrona przedwojennego Magistratu, dlaczego niektóre pomniki spadały z cokołów i zmieniano nazwy ulic czy też jak wyglądała lokomotywa drożna z 1866 r.

Mało kto też wie, że w 1914 i 1915 r. Warszawa przeżywała naloty Zeppelinów oraz że na przedwojenną Warszawę spadały jak ulęgałki samoloty firmy Bleriot SPAD.

Rafał Jabłoński przywołuje też wydarzenia nie tylko mało znane, ale wręcz skazane na niepamięć, jak legenda o złotej cegle, zapomniane warszawskie cmentarze i mogiły, klimat miasta przed Bitwą Warszawską 1920 roku, pożar Cedetu czy niszczenie śladów Powstania Warszawskiego, a także kwestię scedowania na rosyjskich carów praw do tronu polskiego i nadawania orderów.

Dużym walorem książki jest jej szata graficzna, ciekawe łamanie, czcionka i ilustracje. (js)


Historie warszawskie, Rafał Jabłoński, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2012, s. 288, cena 36 zł