Komunikacja językowa w Internecie

Utworzono: czwartek, 28 marzec 2013 al Drukuj E-mail


komunikacja-jzykowa-w-internecie_5195Językoznawca Jan Grzenia jest autorem książki Komunikacja językowa w Internecie wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN.


Jest to pierwszy polski podręcznik poświęcony komunikacji językowej w Internecie - opracowanie dotyczące funkcjonowania języka w sieci, z odniesieniem do innych mediów: telefonu, radia i telewizji. Autor omawia w nim związki języka z technologią, typ komunikacji elektronicznej oraz najistotniejsze cechy języka internetowego: słownictwo, pisownię, strukturę zdań i gatunku tekstu.


Znalazło się w tej książce nie tylko omówienie wpływu technologii na komunikację językową, ale i szczegółowa charakterystyka sytuacji komunikacyjnych w sieci: uczestników, tematyki i języka wypowiedzi, a także przedstawienie internetowych gatunków tekstu (wszystko na przykładach z sieci).


Przedstawione definicje są przy tym jasne, a liczne przykłady ułatwiające naukę i zestawienia tabelaryczne porządkują tę wiedzę, zwłaszcza, że podana jest przystępnym językiem, a obszerna bibliografia pozwala na poszerzenie wiedzy z dziedziny, która stała się obiektem zainteresowania nie tylko socjologów czy psychologów, ale i wielu innych dziedzin, włączając w to językoznawstwo.


Książka jest przeznaczona dla studentów polonistyki, dziennikarstwa, socjologii, pedagogiki, marketingu oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z nowymi technologiami.(al)


Komunikacja językowa w Internecie, Jan Grzenia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s. 214

Odsłony: 3338
DMC Firewall is a Joomla Security extension!