Wydawnictwo IFiS PAN wydało książkę Katarzyny Andrejuk – Europeizacja w diasporze. Studenci polscy na uczelniach w Londynie po 2004 roku.

>
europeizacja-Autorka przedstawia w niej wyniki swoich badań nad specyfiką transnarodowej mobilności studentów polskich na tle migracji edukacyjnych w Europie i na świecie – także w kontekście postępującej integracji unijnej.
Opisuje także relacje pomiędzy grupą mobilnych studentów a brytyjską Polonią. Pokazuje też nowe wzory mobilności i karier zawodowych, jakie w tej grupie występują.

>W pierwszej części książki opisane są migracje edukacyjne z perspektywy procesu europeizacji. Rozpoczyna ją rozdział pokazujący migracje edukacyjne studentów polskich w perspektywie historycznej – począwszy od XV w. i uświadamiający czytelnikowi ich zależność od bieżącej polityki międzynarodowej.

>W kolejnych rozdziałach autorka pokazuje wpływ zjawiska europeizacji na migracje studentów w Europie, europeizację społeczności imigranckich oraz ideologię i rynek szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii.

>W części drugiej książki, poświęconej Polakom studiującym w Londynie – zarówno „europejskim tubylcom” jak i „edukacyjnym turystom” - opisuje historię polskiej diaspory w Wielkiej Brytanii, uwarunkowania migracji i przebieg studiów polskich studentów tam przebywających, a także ich relacje ze społeczeństwem brytyjskim, diasporą polską i ludnością wieloetniczną metropolii.
W zakończeniu podana jest bogata literatura przedmiotu, najważniejsze akty prawne związane z opisywanymi zagadnieniami, adresy stron internetowych, spis tabel oraz ramowy scenariusz wywiadów.(al)

>

>Europeizacja w diasporze. Studenci polscy na uczelniach w Londynie po 2004 roku., Katarzyna Andrejuk, Wydawnictwo IFiS PAN , Warszawa 2013, s. 312