Nowe wspólnoty w Polsce

Utworzono: sobota, 28 wrzesień 2013 al Drukuj E-mail

>


Wydawnictwo IFiS PAN wydało interesującą książkę Małgorzaty Dmochowskiej – Nowe wspólnoty w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. Między Platonem, Amwayem a trollami.

>wspolnotyAutorka zastanawia się w niej nad mechanizmami, jakie sprawiły, iż w Polsce w ostatnim 20-leciu obserwuje się ożywione tworzenie się nowych grup o charakterze wspólnotowym. Próbuje dotrzeć do przyczyn nagłej chęci jednoczenia się Polaków w takie grupy, dowiedzieć się, które z nich zyskują największą popularność. Pytaniem, jakie sobie zadała było: czy w Polsce u progu XXI wieku zaistniało jakieś szczególne podłoże do powstawania wspólnot nowego rodzaju? Czy wspólnoty powstające w Polsce stanowią azyl w drodze z jednej Utopii do drugiej?

Przed omówieniem nowych wizji wspólnotowości i nowych wspólnot, autorka robi przegląd idei wspólnotowych, jakie pojawiały się w pracach filozofów społecznych i socjologów oraz przedstawia kształtowanie się wizji wspólnoty przez stulecia, począwszy od Platona, Arystotelesa, św. Augustyna, Tomasza Morusa, Francisa Bacona do Jean-Jacques'a Rousseau. Pokazuje także idee mniej oddalone w czasie – Ferdinanda Tőnniesa, Charlesa Hortona Cooleya, Émile'a Durkheima i Floriana Znanieckiego. Omówione są tu także współczesne koncepcje wspólnot: Benedicta Andersona, Barriego Newmana i Michaela Maffesolego.

>W trzecim i czwartym z pięciu rozdziałów książki, zobrazowana jest sytuacja w Polsce: debaty i zjawiska charakterystyczne dla społeczeństwa obywatelskiego, niosące idee dotyczące wspólnot, m.in. dyskusja komunitaryzmu z liberalizmem. Ale także jest tu próba odpowiedzi na pytanie: czy Polska u progu XXI wieku stworzyła jakieś szczególne podłoże do powstawania wspólnot nowego rodzaju i czy te wspólnoty ułatwiają Polakom przejście od utopii komunizmu do idei kapitalizmu?

>
Na zakończenie książki napisanej przejrzystym, bez naukowego żargonu, językiem, autorka podaje analizę konkretnych przypadków wspólnot, jakie badała, m.in. Amway, przyjaciół LGBT, społeczności wirtualnej Naszej Klasy, forum powstałego na portalu Kobiety Kobietom, grup rekonstrukcji historycznej i graczy RPG.

>Książka, jak na naukową pozycję przystało, zawiera też opis metody badań oraz bogatą bibliografię tematu, a także liczne, bardzo ciekawe przypisy w tekście do omawianych zagadnień. (al)


>

>Nowe wspólnoty w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. Między Platonem, Amwayem a trollami, Małgorzata Dmochowska, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2012, s. 258

Odsłony: 2408
DMC Firewall is a Joomla Security extension!