Nowa historia ewolucji czlowieka

Utworzono: piątek, 29 listopad 2013 tm Drukuj E-mail
dunbarWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę angielskiego antropologa i psychologa ewolucyjnego Robina Dunbara – Nowa historia ewolucji człowieka.


 Jak podaje we wstępie jej tłumacz - Bartłomiej Kucharzyk, autor znany w Polsce także z innych książek, poza kręgami akademickimi zasłynął przede wszystkim jako odkrywca „liczby Dunbara”, czyli przeciętnej liczby stabilnych relacji międzyludzkich, które możemy utrzymywać, nie przeciążając swoich umysłów (ok.150).
 

W Nowej historii ewolucji człowieka autor spogląda na ewolucję człowieka z innej niż tradycyjna perspektywy i zastanawia się nad tym, co zadecydowało o sukcesie ewolucyjnym Homo sapiens i jakie cechy różnią nas od reszty zwierząt. Dlaczego właśnie spośród kilkunastu żyjących niegdyś gatunków przetrwał właśnie ten?
Dunbar - erudyta - sięga w tym celu do ustaleń archeologicznych, antropologicznych, historycznych, anatomicznych, etologicznych, neurobiologicznych, genetycznych, socjologicznych, psychologicznych, lingwistycznych i innych, wiążąc je wszystkie ze sobą.

Materia książki należy do nurtu psychologii ewolucyjnej, ale autor pokazuje też jak różnorodne możliwości otworzyły się przed Homo sapiens dzięki mechanizmom psychicznym wykształconym z konkretnych powodów.

Książka, mimo specjalistycznej wiedzy, o jakiej traktuje, napisana jest w niezwykle przystępny sposób. Składa się z siedmiu rozdziałów, a każdy z nich autor rozpoczyna cytatem z literatury odnoszącym się do omawianego problemu. Nie brakuje też obszernej bibliografii do każdego z rozdziałów oraz indeksu.(tm)

Nowa historia ewolucji człowieka, Robin Dunbar, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2014, s. 262, cena 49,90 zł

 
Odsłony: 2532
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd