banner


kosm. proj.Paul Davies to autor książki Kosmiczny projekt (z podtytułem – Twórcze zdolności przyrody w porządkowaniu wszechświata) wydanej przez Wydawnictwo  Copernicus Center Press w tłumaczeniu Aleksandry Bielaczyc.


Kosmologowie są dziś przekonani, że bezpośrednio po Wielkim Wybuchu wszechświat był właściwie bezkształtny, a cała struktura i złożoność, jakie dziś spotykamy w świecie fizycznym, w jakiś sposób pojawiły się później. Jakie jest źródło tej zadziwiającej siły twórczej? – pyta autor we Wstępie do książki. Czy znane nam procesy fizyczne mogą wyjaśnić ciągłą kreatywność natury, czy działają tu dodatkowe zasady organizacyjne, kształtujące materię i energię?
 

Dopiero niedawno naukowcy zaczęli rozumieć, w jaki sposób złożoność i organizacja mogą wyłonić się z bezkształtności i chaosu. Badania na polach tak różnorodnych jak turbulencje cieczy, rozrost ciał krystalicznych i sieci neuronowe odkrywają niezwykłą skłonność układów fizycznych do samorzutnego tworzenia stanów porządku. Staje się jasne, że istnieją procesy samoorganizacji w każdej dziedzinie nauki.
 

Niniejsza książka – jak pisze Paul Davies – to próba zwrócenia uwagi na te znaczące postępy nauki. Omawia ona badania z wielu dyscyplin: od astronomii po biologię, od fizyki po neurologię – z wszelkich dziedzin, w których pojawia się złożoność i samoorganizacja. (js)

 

Kosmiczny projekt, Paul Davies, Wydawnictwo  Copernicus Center Press, Kraków 2014, s. 354, cena 49,90 zł.