
Jak podaje autor we wprowadzeniu do książki, suwerenność jest przedmiotem intensywnych badań kilku dyscyplin naukowych. Historycy starają się odtworzyć i wyjaśnić powstanie oraz ewolucję koncepcji suwerenności na przestrzeni wieków, filozofowie analizują różne sposoby rozumienia suwerenności, relacje między między człowiekiem a państwem oraz związek suwerenności ze sprawiedliwością. Z kolei prawnicy koncentrują się na uznaniu przez społeczność międzynarodową suwerenności państwa oraz legalności i zakresu władzy. Dla nauk politycznych ważny jest sposób realizacji suwerenności w danym państwie, zwłaszcza zagadnienia ustroju i podziału władzy. Badacze stosunków międzynarodowych skupiają się z kolei na tym, jak suwerenność państwa przejawia się w relacjach z innymi podmiotami na arenie międzynarodowej.
Książka może więc pełnić rolę kompendium wiedzy na temat suwerenności, ale jest też głosem w dyskusji dotyczącej pojęcia suwerenności. Autor zastanawia się w niej bowiem nad zmianami pojęcia suwerenności: czy jego treść się zmienia, a jeżeli tak, to od czego te zmiany zależą i jaki mają charakter? Jakie były główne konceptualizacje suwerenności dokonywane przez filozofów i teoretyków stosunków międzynarodowych? Jaką normatywną rolę odgrywa suwerenność we współczesnej społeczności międzynarodowej i jakie dylematy są z tym związane? Czy i w jaki sposób zmienia się suwerenność w procesie integracji europejskiej?
Teza, jaką stawia głosi, że treść suwerenności nie jest określona raz na zawsze, ale zmienia się w trakcie rywalizacji różnych ośrodków władzy na świecie, także w odpowiedzi na potrzeby społeczne. Dowodzi tego w sześciu rozdziałach poświęconych pojęciu suwerenności, suwerenności w historii, w filozofii politycznej, w teoriach stosunków międzynarodowych, w odniesieniu do społeczności międzynarodowej oraz do Unii Europejskiej. Treść rozważań dopełniają liczne przypisy, tabele, rysunki, indeks nazwisk i niezwykle obszerna bibliografia.(al.)
Suwerenność, Jacek Czaputowicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Warszawa 2013,s. 472