Zagadnienia Filozoficzne w Nauce

Utworzono: piątek, 30 maj 2014 js Drukuj E-mail


 

zagadnienia filozof.Ukazał się kolejny, 54 tom pisma wydawanego przez Copernicus Center Press - Zagadnienia Filozoficzne w Nauce.
 

Specyfika tego pisma, polega na tropieniu i analizowaniu problemów filozoficznych uwikłanych w nauki przyrodnicze. Takie teorie naukowe, jak ogólna teoria względności, mechanika kwantowa, teoria ewolucji czy koncepcje powstałe na gruncie nauk kognitywnych prowadzą do pytań o wyraźnym wydźwięku filozoficznym. Dla zrozumienia, czym jest nauka i skąd bierze się jej sukces, a także jakie są jej powiązania z filozofią, doniosłe znaczenie mają też publikowane na łamach Zagadnień prace z historii i metodologii nauk. Pismo, obok artykułów naukowych, zawiera też duży dział recenzji. W Zagadnieniach publikują nie tylko krakowscy uczeni, ale także autorzy z innych, także zagranicznych ośrodków naukowych.

W numerze  54. Pisma znalazł się m.in. tekst dotyczący  problemu brakującej masy, dyskusja z pewnymi interpretacjami arystotelesowskiego rozumu czynnego. Tom zamykają recenzje publikacji z takich dziedzin jak kognitywistka czy filozofia i historia nauki.(js)

 

Zagadnienia Filozoficzne w Nauce, tom LIV, Kraków 2014, s. 325, cena 29,90 zł

Odsłony: 2215
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd