Ekohumanizm

Utworzono: poniedziałek, 14 lipiec 2014 al Drukuj E-mail

 

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukazało się drugie, poprawione i uzupełnione wydanie Ekohumanizmu  w przezwyciężaniu globalnego kryzysu* autorstwa Lesława Michnowskiego.


ekohumanizm„Dziś o światowym kryzysie mówi się prawie codziennie – pisze Autor w przedmowie. - W odniesieniu do UE, wskazuje się na możliwość nawet dziesięcioletniego trwania jej rozwojowej zapaści. Zarazem nigdzie nie spotkałem nawet zarysu programu, w jaki pokojowy sposób będzie rozwiązywany – stanowiący istotny jego objaw – kryzys zadłużenia zarówno Polski, jak i wysokorozwiniętych zachodnich społeczności. Czyżby hiperinflacja, jako skutek obecnie masowo dodruku dolarów i jenów, miała faktycznie – a odmiennie niż to znamy z historii – przynieść, i to powszechnie ozdrowieńczy, efekt? A może będzie to jakościowo nowa forma „alokacji kapitału”, polegająca na usunięciu wręcz części „niedostosowanych”  narodów z życia światowej społeczności?


Główną tezą tej książki – jak podaje  L. Michnowski – jest hipoteza odmiennego charakteru obecnego kryzysu. Jest to – w świetle omawianych systemowych badań – kryzys cywilizacyjny. Podstawowymi warunkami jego przezwyciężenia jest przemiana aksjologiczna od socjaldarwinistycznego egoizmu do aksjologii dobra wspólnego oraz stworzenie informacyjnych podstaw polityki i gospodarki trwałego rozwoju.


Tematy te ujęte są w ośmiu rozbudowanych rozdziałach ( w tym jeden – w języku angielskim), przy czym w ostatnim z nich zebrano  polskie inicjatywy na rzecz trwałego rozwoju polskiej, europejskiej i światowej społeczności. Książkę kończy Posłowie oraz bogata bibliografia.(al)
 

* Ekohumanizm - lekiem na kryzys
 

 

Ekohumanizm w przezwyciężaniu globalnego kryzysu, Lesław Michnowski, Wydawnictwo UKSW,  Warszawa – Łomża , 2013, s. 307

Odsłony: 2169
Our website is protected by DMC Firewall!