banner

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Michała Hellera i Józefa Życińskiego pt. Wszechświat – Maszyna czy Myśl? Jest to drugie, poszerzone, wydanie.wszechswiatWe wstępie do wydania pierwszego, autorzy pisali: „Społeczne zapotrzebowanie na książki, odczyty, dyskusje o tematyce filozoficzno-teologicznej przybiera na sile po każdym kolejnym kryzysie. Wygląda to tak, jakby ludzie w metafizyce szukali rozwiązania swoich ziemskich kłopotów, albo w poszukiwaniu logiczności kierowali się tam, gdzie łatwiej ją znaleźć”.
 

W obecnym wydaniu, autorzy podkreślają, iż w ciągu ćwierćwiecza, jakie dzieli oba wydania, wiele się zmieniło – zarówno w warunkach społeczno-politycznych, jak i w ogólnej atmosferze filozoficznej narastającej wokół postępu naukowego i dla obecnego wydania może lepszy byłby tytuł: maszyna – komputer, gdyż wielu uczonych właśnie z komputera chciałoby wydedukować  myślenie.

Autorzy ledwie tu dotykają tego zagadnienia, uważając iż jest zbyt rozległe, aby je zamknąć w jednym rozdziale. Chodzi zatem o to – piszą – czy wszechświat można zredukować do maszyny czy do informacji? Snują rozważania o ruchu jako sposobie wszelkiego istnienia, granicach racjonalności oraz poszukiwaniach ideału nauki, których nigdy nie należy porzucać.

Drugie wydanie jest wzbogacone o trzy rozdziały autorstwa Tadeusza Pabjana, dotyczące teorii złożoności.(js)
 

Wszechświat – Maszyna czy Myśl?, Michał Heller, Józef Życiński, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. drugie, Kraków 2014, s. 488, cena 49,90 zł.