Konopnicka - raz jeszcze

Utworzono: sobota, 29 listopad 2014 al Drukuj E-mail

KonopnickaWydawnictwo Zysk i S-ka wydało bestseller Marii Szypowskiej – Konopnicka, jakiej nie znamy.
 

Wydawało się, że po tylu wydaniach tej książki w różnych oficynach wydawniczych, trudno liczyć na zainteresowanie nią i to u progu XXI wieku, kiedy wiele archiwów otwarto, a badacze zbadali jeszcze raz to, co było kiedyś badane. Tak jednak nie jest w przypadku Marii Konopnickiej – poetki dzieciństwa i narodowej dumy pokolenia urodzonego na przełomie XIX i XX w., a i następnych - mimo lekceważącego z czasem traktowania przez polonistów jej twórczości.
 

Co ciekawe, postać Konopnickiej została przypomniana – a wraz z nią i jej twórczość – zupełnie nieoczekiwanie zupełnie niedawno z powodów absolutnie pozaliteraturowych. Kolorów tej dyskusji nadała ideologia gender, w której rzucono na żer polemistów nazwisko Konopnickiej i jej przyjaciółki, Marii Dulęby. Spowodowało to natychmiast podział czytelników Konopnickiej, miłośników jej twórczości na dwa wrogie obozy, obrzucające się niekiedy inwektywami o podłożu patriotycznym. I choć trwająca ciągle dyskusja koncentruje się na sprawach niemerytorycznych z punktu widzenia twórczości Konopnickiej, to jest nadzieja, że spowoduje i zachęci dyskutantów do sięgnięcia i po jej dzieła, i po dzieło o niej, czyli książkę Marii Szypowskiej.
 

Wydanie więc teraz, w środku polemiki na temat gender, Konopnickiej i Dulębianki, obszernej książki biograficznej Marii Szypowskiej dobrze służy sprawie przywrócenia do życia tej zapominanej nieco twórczości poetki, publicystki, nowelistki i tłumaczki, ale i poznania realiów epoki, w jakiej żyła.

Autorka książki ukazuje życie pisarki począwszy od dzieciństwa, poprzez pierwsze próby literackie i dziennikarskie, aż po pełną sukcesów karierę pisarską. Korzystała w tym celu z bogatych źródeł archiwalnych dokumentujących życie bohaterki książki, dzięki czemu czytelnik otrzymał biografię mającą zarówno walory literackie, jak  i naukowe. Powstał w ten sposób portret przybliżający czytelnikowi odważną kobietę o szerokich horyzontach, która aktywnie współtworzyła świadomość narodową Polaków w okresie, gdy kraju nie było na mapach. (al.)

 

 

Konopnicka, jakiej nie znamy, Maria Szypowska, Wydawnictwo Zysk i S-ka, wyd. I w tej edycji, Warszawa 2014, s. 540, cena 49,90

Odsłony: 1490
Our website is protected by DMC Firewall!