Wierzę w to, co potrafię zrozumieć

Utworzono: sobota, 29 listopad 2014 tm Drukuj E-mail

wolenskiWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę będącą zapisem rozmowy Sebastiana T. Kołodziejczyka, Jacka Prusaka i Jolanty Workowskiej z prof. Janem Woleńskim pod tytułem – JAn Woleński – wierzę w to, co potrafię zrozumieć.

 

Autorzy wywiadów – jak piszą we wstępie do książki – patrzyli na wybitnego filozofa i logika z trzech różnych perspektyw: intymnej, kontemplacyjnej i dyskursywnej, ale też i na różne sposoby prowadzili rozmowę z uwagi na zawody, jakie wykonują (dziennikarka, filozof, psycholog).
 

Książka tym samym składa się z trzech części: Nic, co ludzkie, nie jest mi obce, Misja: filozofia, Pasje i obsesje. Prof. Woleński wraca w tych rozmowach pamięcią do czasów Polski powojennej, opowiada o mechanizmach funkcjonowania starego systemu, mierzy się z próbą jego etycznej oceny, rewiduje swoje postawy sprzed lat. Nie stroni też od zaskakujących wyznań, dystansując się do samego siebie. A w Posłowiu tak ocenia efekt tych rozmów: „dzięki nim miałem okazję przyjrzeć się samemu sobie i kolejom swego losu. Wiele rzeczy sobie przypomniałem i wiele zrozumiałem”. (tm)

 

JAn Woleński – wierzę w to, co potrafię zrozumieć., Sebastian T. Kołodziejczyk, Jacek Prusak, Jolanta Workowska, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2014, s.238, cena 39,90 zł.

 

Odsłony: 1821
DMC Firewall is a Joomla Security extension!