Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę amerykańskiego psychologa rozwojowego Michaela Tomasello pt. Historia naturalna ludzkiego myślenia w tłumaczeniu Bartłomieja Kucharzyka i Rafała Ociepy.
Jest to opowieść o tym, jak narodziło się myślenie ludzkie, poczynając od człowiekowatych przodków, poprzez wybrane gatunki człowieka pierwotnego, aż po ludzi współczesnych.
Autor zastanawia się nad tym, co sprawia, że myślenie ludzkie jest wyjątkowe i dochodzi do wniosku, iż wynika to z umiejętności kooperacji ludzi, wspólnego rozwiązywania problemów, współpracy w różnych dziedzinach.
Skupia się więc na kulturze jako procesie koordynacji społecznej uważając, iż współczesne kultury ludzkie mogły powstać dzięki wcześniejszemu etapowi ewolucji, podczas którego jednostki zapewniały sobie przetrwanie poprzez umiejętność koordynacji wspólnych działań.
Aby przeżyć i rozwijać się – pisze – ludzie musieli znaleźć nowe sposoby na koordynowanie swojego zachowania z innymi podczas działań kooperatywnych (a następnie kulturowych). To zmieniło sposób myślenia człowieka.
Wydaje się oczywiste, że - w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt – ludzie myślą w szczególny sposób. Choć człekokształtni przodkowie człowieka byli istotami społecznymi, to życie ich było z zasady indywidualistyczne i oparte na współzawodnictwie, a więc ich myślenie skierowane było na osiąganie celów indywidualnych. Jednak na pewnym etapie ludzie pierwotni zostali zmuszeni przez warunki naturalne do przejścia na tryb nastawiony w większym stopniu na współpracę. Wskutek tego ich procesy myślowe zorientowane zostały na wynajdywanie sposobów koordynowania pracy z innymi. Dzieki temu mogli osiągnąć wspólne cele. (js)
Historia naturalna ludzkiego myślenia, Michael Tomasello, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2015, s.296, cena 44,90 zł (+VAT)