Darwinowskie paradygmaty

Utworzono: piątek, 27 marzec 2015 al Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Dominiki Oramus – Darwinowskie paradygmaty. Mit teorii ewolucji w kulturze współczesnej.


darwin1Karol Darwin uważany jest nie tylko za postać historyczną, ale i symbol. W kulturze anglosaskiej, a zatem i w globalnej, współistnieje kilka wizerunków odkrywcy teorii ewolucji, a jego nazwisko implikuje całą wizję świata i metodę uprawiania nauki, a także wiarę, że dzięki rozumowi można poznać świat- pisze autorka, powołując się na Michaela Shermera, amerykańskiego popularyzatora nauki.
 

Darwin i jego dzieło są niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla literatury popularnonaukowej oraz literatury pięknej, scenariuszy filmowych, itd. Nazwisko Darwina jest spoiwem łączącym fakt i fikcję, nauki humanistyczne i ścisłe.
 

Zadaniem autorki książki była analiza fenomenu Darwina w kulturze współczesnej i obrona tezy, że w popularnym ujęciu teoria Darwina jest dla nas kwintesencją nauki, a nawet uniwersalnym kluczem do przyrody, naszą teorią wszystkiego. Teoria ta łatwo przemawia do wyobraźni, daje się łatwo upraszczać, łatwo też integruje się z literaturą i w dodatku dostarcza jej tematów do dzieł fikcyjnych, które utrwalają w kulturze mit o uniwersalności darwinizmu.
 

Dominika Oramus, aby pokazać funkcjonowanie mitu Karola Darwina w dzisiejszym świecie, nawiązuje zarówno do zdobyczy literaturoznawstwa, jak i kulturoznawstwa, analizując różne dyskursy.

W kolejnych rozdziałach opisuje historię poszukiwań teorii wszystkiego i marzenia o zunifikowaniu tego, co do tej pory odkryto na temat przyrody; omawia darwinowskie paradygmaty w rożnych dziedzinach nauki; pokazuje osobę Darwina jako bohatera kultury masowej; ukazuje współczesne zainteresowanie XVIII- i XIX-wieczną nauką i udowadnia, iż od połowy XX w. znaczenie teorii Darwina stale rośnie. Omawia również skomplikowane powiązania darwinizmu i metafizyki w kontekście kultury współczesnej.
 

Książka, będąca owocem wielkiej erudycji autorki – opatrzona niezwykle bogatą literaturą przedmiotu - poprzez swoją wielodyscyplinarność i obszerne pole badań naukowych ma rzadko spotykany walor: z zaciekawieniem przeczytają ja zarówno specjaliści różnych dziedzin nauki, jak i miłośnicy literatury – zarówno popularnonaukowej, jak i pięknej. (al.)


Darwinowskie paradygmaty. Mit teorii ewolucji w kulturze współczesnej, Dominika Oramus, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2015, s. 398, cena 59,90 (brutto). Dostępna także wersja elektroniczna, e-book.www.ccpress.pl

Odsłony: 1618
DMC Firewall is a Joomla Security extension!