Granice kosmosu i kosmologii

Utworzono: piątek, 27 marzec 2015 al Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Łukasza Lamży – Granice kosmosu – granice kosmologii.
 


granice kosmosuJak podaje autor we wstępie do książki – stawia ona przed sobą dwa główne cele. Po pierwsze, przedstawia – po raz pierwszy wyczerpująco w języku polskim – jedną ze współczesnych spekulatywnych teorii kosmologicznych amerykańskiego kosmologa, L. Smolina, noszącą nazwę kosmologicznego doboru naturalnego.
Teoria ta – balansująca między „twardą” kosmologią a spekulacją, ma za zadanie wyjaśnić wartości fundamentalnych parametrów fizyki, np. ładunek elektronu, masę cząstek elementarnych, czy siłę oddziaływań fundamentalnych.
 

Drugi cel książki – z racji zawartych w niej rozważań filozoficznych - to pokazanie, w jaki sposób obecność w przestrzeni naukowej tego typu propozycji wpływa nie tylko na kosmologię, ale i całą naukę. Wiadomo bowiem, które propozycje mają umocowanie w „twardej” kosmologii, a które należą do spekulatywnego marginesu nauki, który z każdym odkryciem naukowym się zawęża.
 

Książka składa się z 10 rozdziałów ujętych w dwie części: kosmologiczną (dotyczącą kosmologicznego doboru naturalnego) i filozoficzną, w której autor porusza takie zagadnienia, jak: czarne dziury a Homo sapiens, istnienie praw przyrody, zasada ceteris paribus, granice obserwacji w kosmologii oraz kosmologiczny dobór naturalny i granice nauki.
 

W kończącym książkę Aneksie zawarto wyjaśnienia odnośnie każdego rozdziału, zawierającego dodatkowo liczne przypisy. Poza aneksem jest też bibliografia oraz indeks, a szata graficzna – przejrzysta, z wyróżnieniami istotnych części tekstu – ułatwia czytelnikowi wędrówkę intelektualną z autorem.(al.)Granice kosmosu – granice kosmologii, Łukasz Lamża, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2015, wyd. I, s. 253, cena -39,90 zł

Odsłony: 1411
DMC Firewall is a Joomla Security extension!