Kolonizujący kapitał

Utworzono: piątek, 29 maj 2015 al Drukuj E-mail

Wydawnictwo Zysk i S-ka wydało książkę Jacka Tittenbruna pt. Kolonizacja nauki i świata przez kapitał. Teoria światów równoległych w wydaniu socjologii wiedzy.


tittenbrunNiewiele osób w Polsce wypowiadających się publicznie reaguje na wyrażenie: kapitał ludzki, czy kapitał społeczny, bądź kulturowy. Słowo „kapitał”, rodem z ekonomii, uznaliśmy za właściwie w wielu innych dziedzinach, które dotychczas nie miały wiele wspólnego z utowarowieniem. 


Na to nowe zjawisko w świecie pojęć zwrócił uwagę znany socjolog gospodarki i struktury społecznej, prof. Jacek Tittenbrun (autor wiekopomnego dzieła o polskiej prywatyzacji pt. Z deszczu pod rynnę) i poświęcił mu najnowszą swoją książkę – Kolonizacja nauki i świata przez kapitał. Teoria światów równoległych w wydaniu socjologii wiedzy.


Jak podaje, idea jej napisania narodziła się w wyniku obserwacji dwóch paralelnych procesów: z jednej strony - narastającej od dłuższego czasu bardzo szkodliwej mody na wprowadzanie do języka naukowego opisu i wyjaśniania życia społecznego terminów i pojęć naznaczonych rodowodem ekonomicznym, czyli niezliczonych „kapitałów”: ludzkiego, społecznego, kulturowego, itd. Z drugiej - analogicznych procesów zachodzących w świecie rzeczywistym, gdzie obserwujemy dokonującą się z reguły pod neoliberalnymi sztandarami ekspansję tym razem realnego kapitału, obejmującą, czy też wchłaniającą, coraz to nowe sfery życia społecznego i indywidualnego. 
 

Procesy te można sprowadzić do dwóch zasadniczych form: utowarowienia oraz prywatyzacji. Przeprowadzona w książce analiza ukazuje najróżniejsze przejawy tak pojętej kolonizacji świata.

Autor w części pierwszej książki, zajmuje się kapitałami nieekonomicznymi - kapitałem społecznym w pedagogice, kryminologii, socjologii medycyny, ekonomii, w politologii, oraz kapitałem kulturowym w socjologii wychowania i religii.
 

W części drugiej, dotyczącej realnego kapitału,  rozważa  splot kapitału, własności i towaru w ujęciu klasyków, nowoczesną kumulację kapitału, oraz prywatyzację (lub komodyfikację): rządów lokalnych i centralnych, przestrzeni publicznej, szkolnictwa wyższego, kultury, natury, wiedzy i życia biologicznego, ludzkiego ciała, opieki zdrowotnej, śmierci, moralności, sportu, kosmosu.
 

Dwa ostatnie z 22 rozdziałów dotyczą omówienia relacji między gospodarką a społeczeństwem oraz memetyki (teorii ewolucji kulturowej). Książkę, będącą alarmem wobec zagrożeń, jakie stworzył neoliberalizm, kończy bardzo obszerna bibliografia.(al.)Kolonizacja nauki i świata przez kapitał. Teoria światów równoległych w wydaniu socjologii wiedzy, Jacek Tittenbrun, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2014, s.263, cena 39 zł (z 5%VAT)

Odsłony: 1525
Our website is protected by DMC Firewall!