Książka o Niczym

Utworzono: piątek, 29 maj 2015 tm Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę brytyjskiego fizyka teoretyka i matematyka oraz kosmologa Johna D. Barrowa pt. O Niczym w tłumaczeniu Łukasza Lamży.

 

o niczymWbrew tytułowi, książka jednak nie jest o niczym (zwłaszcza, że dość opasła), ale ogólnie o tym, o czym informuje nadtytuł: „Od pustki Greków, przez zero Babilończyków w nicość Hindusów, po próżnię kwantową współczesnej nauki”. 
 

Jest to błyskotliwa, pełna ciekawostek opowieść będąca  rozważaniami nad naturą nicości i przemijania – od początków cywilizacji aż do naszych czasów.

Barrow – znany popularyzator nauki, autor wielu książek (w tym ośmiu tłumaczonych na polski) -  opisuje w niej przygodę ludzkości z zerem, nicością i próżnią, posługując się przy tym starożytnymi tekstami i źródłami archeologicznymi, rozprawami teologicznymi, anegdotami, notatkami z eksperymentów oraz… poezją (warto pamiętać, że jest autorem nagrodzonej „Premi Ubu” sztuki teatralnej Infinities). Pokazuje czytelnikowi, że Nic stanowi węzłowe zagadnienie w historii idei.
 

Jak pisze w Przedmowie – „Nic stanowi od tysiącleci przedmiot nieustającej fascynacji. Filozofowie trudzili się, by je uchwycić; mistycy marzyli, by je sobie unaocznić; naukowcy starali się je wytworzyć; astronomowie poszukiwali go na próżno; logików Nic odpychało, a teologowie pragnęli wyczarować z niego wszystko – udało się to ostatecznie matematykom.
 

W tym samym czasie pisarze i błaźni z radością robili wokół Niczego tyle zamieszania, ile tylko się dało. Pośród tych wszystkich ścieżek wiodących ku prawdzie Nic okazało się być niespodziewanie ważnym Czymś, wokół którego skupia się wiele istotnych pytań dręczących ludzkość od wieków./…/ Za Niczym kryje się wiele pozornie nic nie znaczących tajemnic. Jeśli chcemy zrozumieć, skąd się tu wzięliśmy, niezbędne będzie zrozumienie istoty i właściwości Niczego oraz jego skłonności do zmiany – zarówno tej błyskawicznej, jak i niezauważalnej”.
 

Książka – także o zachęcającej do czytania urozmaiconej szacie graficznej -  składa się z 10 rozdziałów (przy czym pierwszy ma numer zero!), bardzo obszernych przypisów oraz indeksu.(tm)    

O Niczym, John D. Barrow, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I,  Kraków 2015, s. 459, cena 49,90 zł (dostępna także jako e-book)

Odsłony: 1530
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd