Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego wydało książkę pt. Współczesna kobieta – szkice do portretu przemian społeczno-kulturowych pod redakcją Dagmary Dobosz i Katarzyny Joniec.
Jest to zbiór tekstów ośmiu autorów, próbujących pokazać zmienność kobiety na tle zmienności świata i odwrotnie – z szerokiej perspektywy aktualnych dziś różnych problemów społecznych.
Takie ujęcie tematu znalazło odzwierciedlenie w trójdzielnej konstrukcji publikacji. Pierwsza część książki pt. „Rekonstrukcje kobiecości w wybranych kontekstach społeczno-kulturowych” wprowadza w tematykę kobiety współczesnej i stanowi rekonstrukcję historycznych ujęć kobiecości. Prezentowany jest w niej przegląd sposobów postrzegania kobiety w różnych kulturach i okresach dziejów Europy.
Druga część książki – „Współczesne oblicza kobiet. Trajektorie emancypacji i uprzedmiotowienia” zawiera prezentację aktualnych problemów dotyczących kobiet i ich świata.
Trzecia część – „Kobieta w społeczeństwie jutra – próba prognozy” – to prognoza sytuacji i obrazu kobiety w przyszłości. Znalazły się tu rozdziały poruszające kwestie oczekiwań stawianych dzisiejszym dziewczynkom, pragnień i dążeń współczesnych kobiet czy dokonujących się zmian ról rodzinnych i społecznych pełnionych przez kobiety.
Wszystkie z ośmiu tekstów zawartych w książce są wynikami badań własnych autorów, którymi są studenci, doktoranci, pracownicy i absolwenci kierunków pedagogicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. (js)
Współczesna kobieta – szkice do portretu przemian społeczno-kulturowych, red. Dagmara Dobosz, Katarzyna Joniec, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2014, s.158, cena 22 zł (+VAT).