Bóg i geometria

Utworzono: środa, 22 lipiec 2015 js Drukuj E-mail

Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była bogiem -  to tytuł książki Michała Hellera wydanej przez Copernicus Center Press.


hellerDlaczego taki tytuł? Autor, we wprowadzeniu do książki wyjaśnia:

„Dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, zestawienie to może być zaskakujące, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że „Bóg geometryzuje”.


A jeżeli cała historia filozofii sprowadza się do kilku przypisów do Platona, jak utrzymywał Alfred North Whitehead, to któreś z nich muszą się odnosić do relacji między geometrią a Bogiem. Ponieważ zarówno filozofia, jak i geometria od dawna należą do obszarów moich zainteresowań, nie mogłem nie zastanawiać się nad tym, co to znaczy, że „Bóg uprawia matematykę”.


Istnieje wiele opracowań historii geometrii i całościowych, i dotyczących poszczególnych okresów. Nie jest moim zamiarem pisanie jeszcze jednego. Istnieje również wiele podręczników historii filozofii i wcale nie mniej podręczników i monografii historii dogmatyki chrześcijańskiej. Także nie chcę dodawać do tej listy mojego własnego przyczynku.


Interesuje mnie to, co można wyczytać, studiując obydwa te rodzaje dzieł, a czego w żadnym z nich nie napisano wprost, przynajmniej w wystarczająco pełnym zakresie. I ja nie pretenduję do pełności, ale może uda mi się przetrzeć szlak i uchwycić kilka idei, których nie widać, gdy się drąży tylko jedną z zaangażowanych stron”.


Książka składa się z czterech części, ujętych w 22 rozdziały z bibliografią i indeksem nazwisk. Część I dotyczy greckiej starożytności, część II – pierwszych wieków chrześcijaństwa, część III – chrześcijańskiego średniowiecza, a część IV – renesansu.(js)

 

 

Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była bogiem, Michał Heller, Copernicus Center Press, Kraków 2015, s. 311, cena 44,90 zł

 

 

Odsłony: 1051
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd