Filozofia naturalna Isaaca Newtona

Utworzono: środa, 22 lipiec 2015 al Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało Matematyczne zasady filozofii naturalnej Isaaca Newtona w tłumaczeniu Sławomira Brzezowskiego.


newtonJest to tłumaczenie wydanych w 1687 r. Principiów (ostatniej wersji), jakie Newton pisał po łacinie - oczywiście uaktualnionych językowo w kolejnych tłumaczeniach angielskich i z dodanymi przypisami.
Principia, które Newton stopniowo rozszerzał i zmieniał w trzech wydaniach łacińskich, mają formalną strukturę – składają się z twierdzeń (tez), zadań i scholiów, czyli mniej formalnych objaśnień ilustrujących omawiane zagadnienia, a także wniosków i przykładów.
 

Jak podaje tłumacz książki, za czasów Newtona przyrodnicy (fizycy, astronomowie), nie prowadzili jeszcze rachunków w takiej formie, jakiej dziś używamy – królowały metody geometryczne. Zagadnienia z mechaniki były przekładane na problemy z geometrii. Ślady tego podejścia spotykamy do dziś w szkolnych rysunkach, na których wektory (siły, prędkości) przedstawiane są strzałkami o określonej długości. Współcześnie jednak są one tylko pomocą dla rachunków analitycznych. Za czasów Newtona graficzne konstrukcje geometryczne były jednak podstawą rozumowania, a rachunków w ujęciu współczesnym dokonywano na ich marginesie.
 

Dzieło Newtona składa się z czterech części: matematycznych zasad filozofii naturalnej i trzech ksiąg: o ruchu ciał, o ruchu ciał w ośrodkach stawiających opór i o układzie słonecznym. Poprzedzają je przedmowy Newtona do trzech kolejnych wydań oraz przewodnik po Principiach.
 

Principia są gruntownym podsumowaniem XVII-wiecznej wiedzy na temat podstawowych praw mechaniki, rozbudowanym następnie o wyniki własnych przemyśleń, badań teoretycznych, eksperymentów i astronomicznych obserwacji Isaaca Newtona.
Dla współczesnego czytelnika są nie tyle podręcznikiem z obszaru nauk przyrodniczych i ścisłych, co historią nauki i obrazem sposobu rozumowania giganta intelektu. (al.)

 

 

Matematyczne zasady filozofii naturalnej, Isaac Newton, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2015, s. 684, cena 149,90 zł

Odsłony: 2471
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd