Krakowskie Wydawnictwo Universitas wydało książkę Pawła Okołowskiego pt. Filozofia i los. Szkice tychiczne.
Jest zbiór tekstów (częściowo już publikowanych) powstałych w latach 1993-2014 i ułożonych w określonym porządku. Pierwszą część książki stanowią recenzje, drugą – artykuły, a trzecią – polemiki. Książkę zamyka appendix, nota bibliograficzna oraz dwa indeksy: rzeczowy i osobowy.
Wątkiem przewodnim, jaki zainspirował Pawła Okołowskiego do zebrania tych tekstów w zbiór zwarty stał się motyw losu (gr. Tyche) – filozofia losu, tychizm - przeciwieństwo prometeizmu (autor nazywa go trzeźwym pesymizmem). Czyli pogląd, iż to los włada człowiekiem, a nie odwrotnie.
Jak pisze we Wstępie – „Na cyrkulację szczęścia i nieszczęścia wpływu nie mamy żadnego i mieć nigdy nie będziemy – mimo cudów techniki i medycyny. Bywa się może kowalem pojedynczego utworu czy dnia, ale nie dzieła życia i nie trajektorii życiowej. /…/ Wszak świat jako całość stoi na losie: żądzą nim konieczność i traf, poprzez kreację i zagładę”.
Teksty składające się na książkę, będące zdaniem autora migawkowym wglądem w ideę losu, dają szeroką metafizyczną perspektywę patrzenia na ludzkie życie i świat. Szkice zamieszczone w części I dotyczą filozofii nowożytnej i współczesnej - prac filozofów formujących mentalność dzisiejszego człowieka. Z kolei w artykułach zebranych w części II autor sięga także do dzieł starożytności i średniowiecza (bliższych mu ideowo), stanowiących fundament rzetelnego myślenia.
Lektura 49 artykułów składających się na tę książkę winna skłonić czytelnika - wolnego człowieka zdolnego spierać się o to, jaki jest świat - do namysłu nad zagadnieniami zła, predestynacji, doli narodu, wolnej woli, istoty religii, języka czy samobójstwa. Bo jak twierdzi autor - uprawiana dzisiaj filozofia od tej problematyki stroni; chce wykuwać los, odżegnując się tym samym od swej minionej wielkości.(tm)
Filozofia i los. Szkice stychiczne, Paweł Okołowski, Wydawnictwo Universitas , Kraków, s. 411, cena 39 zł + VAT