Biografia człowieka

Utworzono: niedziela, 22 listopad 2015 tm Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę brytyjskiego antropologa, profesora psychologii ewolucyjnej, Robina Dunbara w tłumaczeniu Łukasza Lamży pt. Człowiek. Biografia.

CzlowiekHistoria ewolucji człowieka fascynuje nas jak żadna inna: zdajemy się posiadać niedającą się zaspokoić ciekawość tego, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Tradycyjnie, historię tę opowiada się przy pomocy kości i kamieni, które składają się na zapis archeologiczny. Zwykle tylko one mogą nam dostarczyć poczucia pewności.

A przecież kamienie i kości wytyczają zaledwie peryferia faktycznego terytorium, na którym odbyła się ewolucja człowieka, czyli obszaru przemian społecznych i umysłowych, które, krok za krokiem, dały początek współczesnym ludziom.

To właśnie tutaj rodzą się naprawdę wielkie pytania: Co znaczy „być człowiekiem”? I w jaki sposób staliśmy się tym, czy jesteśmy?” – pisze autor na wstępie książki.


Obszerna opowieść o historii gatunku ludzkiego, napisana znakomitym językiem sławnego popularyzatora, ujęta jest w dziewięć rozdziałów dotyczących kluczowych idei oraz pojęć rozpatrywanych przez autora, podstaw wiedzy o ewolucji społecznej u naczelnych (przemian: w australopiteków, wczesnych
Homo, praludzi i człowieka współczesnego) oraz opisu jak narodziły się systemy pokrewieństwa, język i kultura. Swój wywód o rodowodzie człowieka autor kończy rozdziałem dotyczącym rewolucji neolitycznej i jej pokłosia.

W zakończeniu książki autor podkreśla, iż historia gatunku ludzkiego to opowieść o ciągłym odnajdywaniu sposobów na radzenie sobie z presją czynników środowiskowych dzięki nowym odpowiedziom na problem utrzymywania więzi społecznych i zapewnienia energii coraz większym ciałom i mózgom. To, kim i czym staliśmy się obecnie dokonało się wskutek stopniowego dostosowania podstawowego projektu fizjologicznego, społecznego i poznawczego właściwego dla homininów.

Ilustrowaną wykresami i bogatą w liczne przypisy książkę kończy bardzo obszerna bibliografia oraz indeks. (tm)


Człowiek. Biografia, Robin Dunbar, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2016, s. 414, cena 59,90 zł (w tym VAT)

Odsłony: 1203
DMC Firewall is a Joomla Security extension!