W cieniu tragedii wołyńskiej

Utworzono: niedziela, 22 listopad 2015 js Drukuj E-mail

W 70. rocznicę wydarzeń znanych jako rzeź wołyńska, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego wraz z katowickim Oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizował 13.06.13 konferencję naukową poświęconą temu ludobójstwu – przez lata pomijanemu w dyskursie publicznym.

w_cieniu_tragedii 
Jej efektem jest książka W cieniu tragedii wołyńskiej 1943 roku, będąca zbiorem referatów naukowców nie tylko z Uniwersytetu Śląskiego, ale i z KUL, UMCS, AGH, IPN oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa.

Porusza się w niej genezę, przebieg i skutki rzezi wołyńskiej, relacje polsko-ukraińskie na Wołyniu, udokumentowanie rzezi w czasie okupacji, postawy duchownych diecezji łuckiej, losy mieszkańców powiatu złoczowskiego, polskich nauczycieli na Podolu, metody i formy aktów ludobójstwa, wielkość strat ludności polskiej – ofiar ukraińskich nacjonalistów oraz uchodźctwo z Wołynia na Lubelszczyznę.

Książka bogata jest w relacje osób, które przeżyły mordy UPA na ludności polskiej, przypisy dokumentujące omawiane tematy oraz zdjęcia, m.in. pierwszych zapisów dokumentujących tę zbrodnię.

Redaktorzy książki – Ewa Żurawska i Jerzy Sperka podkreślają we Wprowadzeniu, iż zarówno konferencja, jak i jej rezultat w postaci książki, nie wyczerpują tej tematyki i stanowią jedynie cegiełkę w przywracaniu pamięci oraz prawdy o tych tragicznych wydarzeniach. Są one powinnością dla zachowania naszej narodowej pamięci i fragmentem działań naukowców w opisywaniu tej tragedii.(js)

 

W cieniu tragedii wołyńskiej 1943 roku. 70. rocznica mordów Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej, red. Ewa Żurawska, Jerzy Sperka, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2015, s. 199, cena 30 zł+VAT

Odsłony: 1349
DMC Firewall is a Joomla Security extension!