Dlaczego współpracujemy

Utworzono: piątek, 18 grudzień 2015 js Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę światowej sławy amerykańskiego psychologa rozwojowego, Michaela Tomasello, pt. Dlaczego współpracujemy.


DlaczegoKsiążka w tłumaczeniu i z przedmową Łukasza Kwiatka powstała na podstawie Wykładów Tannera wygłoszonych przez autora w 2008 roku na uniwersytecie Stanforda i wzbogacona została komentarzami czwórki uczonych: Elizabeth Spelke, Carol Dweck, Joan Silk oraz Briana Skyrmsa.


Autor kieruje Instytutem Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku, gdzie prowadzi badania w dziedzinie psychologii rozwojowej, prymatologii (badania naczelnych) i psychologii porównawczej, poszukując odpowiedzi m.in. na pytania filozoficzne: jaka jest ludzka natura i co to znaczy być człowiekiem.


Rozważania Tomasello zawarte w omawianej książce dotyczą fenomenu ludzkiej współpracy na wszystkich szczeblach. Autor rozważa ją zarówno z perspektywy ewolucyjnej, jak i rozwojowej, uważając, iż ludzka współpraca jest czymś wyjątkowym w świecie przyrody i jest możliwa dzięki naszej wrodzonej zdolności i skłonności do dzielonej intencjonalności i empatii. „My, ludzie, jesteśmy urodzonymi altruistami i współpracownikami. To dlatego podbiliśmy świat” – brzmi motto książki.
Z tym poglądem polemizują na lamach książki inni wymienieni wyżej naukowcy.


Ale w książce czytelnik znajdzie też ślady innej dyskusji filozoficznej: czy człowiek jest z natury dobry, czy raczej zły? Tomasello dodaje do niej kilka swoich uwag, przytaczając dowody na to, że dzieci z natury wykazują się altruizmem i są skłonne do niesienia pomocy innym. Identyfikuje też przyczyny sprawiające, iż ten spontaniczny altruizm z czasem przestaje być całkowicie bezwarunkowy.
W konkluzji wszystkich wywodów można zatem stwierdzić, że przekazywana i rozwijająca się z pokolenia na pokolenie wiedza naszego gatunku zwana kulturą, czyni z nas osobniki unikalne, których współpraca nie dąży jedynie do przetrwania, lecz także do polepszenia dotychczasowego życia.(js)

 

 

Dlaczego współpracujemy, Michael Tomasello,  Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2016, s. 172, cena 34,90 ( w tym VAT)

Odsłony: 1415
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd